Redakcja Polska

Rozpoczęły się 30. Europejskie Dni Dziedzictwa

13.09.2022 12:41
W dwa kolejne weekendy września zaplanowano ponad 2000 wydarzeń związanych z naszym dziedzictwem narodowym w blisko 500 miejscowościach w całej Polsce. Hasło tegorocznej edycji: „Połączeni dziedzictwem”.
Audio
  • Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wiceminister Jarosław Sellin podczas inauguracji 30 Europejskich Dni Dziedzictwa
Wiceminister Jarosław Sellin podczas inauguracji 30 Europejskich Dni DziedzictwaFoto: PAP/Mateusz Marek/

Jak powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, Europejskie Dni Dziedzictwa to największy projekt społeczno-edukacyjny w Europie, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego. "Hasło tegorocznej edycji wskazuje również na związki dziedzictwa kulturowego Polski i Ukrainy, które w związku z agresją Rosji i przyjęciem milionów ukraińskich uchodźców w naszym kraju staje się coraz bardziej wyraźne. Ten trudny czas stanowi okazję do rozwijania dialogu między naszymi dwoma narodami przy wykorzystaniu bogactwa wspólnej przeszłości" - powiedział wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego. W wielu wydarzeniach tegorocznej edycji będą uczestniczyli przedstawiciele Ukrainy.

Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz wspólnych korzeni kultury europejskiej. Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy.
Polska włączyła się do akcji w 1993 roku. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury - muzeów, skansenów, parków, ogrodów - nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami.

Trzydziesta edycja Europejskich Dni Dziedzictwa objęta jest patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronatem medialnym projekt objęło Polskie Radio.

IAR/ep

 

 

 

Polski rząd deklaruje pomoc przy zabezpieczaniu dóbr kultury na terenie Ukrainy

22.03.2022 11:52
Resort kultury wspiera uchodźców wojennych z Ukrainy. Pomagamy ukraińskim pracownikom kultury, którzy przybyli do Polski, w znalezieniu pracy, ukraińskim twórcom przyznawane są też stypendia.

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie koordynuje inicjatywy ratujące ukraińskie zasoby kulturalne

08.04.2022 10:55
Jego zadaniem jest prowadzenie bazy potrzeb zgłaszanych przez instytucje z Ukrainy, ich weryfikacja oraz zarządzanie dostawami i dystrybucją wsparcia.

Arcydzieło Rembrandta "Jeździec polski" na wystawie w Łazienkach Królewskich

10.05.2022 13:24
Arcydzieło Rembrandta "Jeździec polski” znane też pod nazwą "Lisowczyk" trafiło na nową wystawę w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Obraz był częścią obszernej kolekcji ostatniego króla Polski Stanisława Augusta.