Redakcja Polska

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie koordynuje inicjatywy ratujące ukraińskie zasoby kulturalne

08.04.2022 10:55
Jego zadaniem jest prowadzenie bazy potrzeb zgłaszanych przez instytucje z Ukrainy, ich weryfikacja oraz zarządzanie dostawami i dystrybucją wsparcia.
Audio
  • Rozmowa z Katarzyną Zalasińską, szefową Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie [posłuchaj]
Kultura dla Ukrainy
Kultura dla UkrainyFoto: www.gov.pl

Centrum przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa współpracuje z narodowymi instytucjami kultury, muzeami, archiwami i bibliotekami, Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, Fundacją Dziedzictwa Kulturowego, Polską Fundacją Narodową, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, konserwatorami zabytków oraz innymi instytucjami i pomaga już ponad 50 ukraińskim instytucjom kultury.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński jest w stałym osobistym kontakcie z ministrem kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandrem Tkaczenką, ustalając m.in. zakres niezbędnego wsparcia dla ukraińskich instytucji kultury i służb konserwatorskich, które jest przekazywane za pośrednictwem podległych MKiDN instytucji.

Dzięki tym działaniom i zaangażowaniu instytucji, na teren Ukrainy trafiło już kilkanaście transportów sprzętu niezbędnego do zabezpieczenia zbiorów oraz zabytków ulokowanych w przestrzeniach miejskich, m.in. sprzętu przeciwpożarowego, specjalistycznych materiałów do zabezpieczania zbiorów i zabytkowych budowli, a także środków finansowych dla pracowników stojących na straży bezpieczeństwa dóbr kultury.

Polska wielokrotnie angażowała się w ochronę zagrożonego dziedzictwa kulturowego w różnych częściach świata. Dzięki jej staraniom, w 2018 r. UNESCO przyjęło tzw. Rekomendację Warszawską w sprawie odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kulturowego (ang. Warsaw Recommendation on Recovery and Reconstruction of Cultural Heritage). Dokument stanowi kompleksowy zbiór zasad dotyczących procesu odbudowy miast i rekonstrukcji zabytkowych obiektów lub zespołów budynków zniszczonych na skutek konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych.

- Pomoc dla kultury obejmuje także pomoc dla ludzi kultury tak, aby oni mogli dalej działać – zapewnia szefowa Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie Katarzyna Zalasińska w rozmowie z Ewą Plisiecką.

Rozpoczął działalność portal z największą w Polsce bazą archiwaliów społecznych

07.04.2022 11:28
W Warszawie rozpoczął działalność portal zbioryspoleczne.pl. Platforma, powołana przez Centrum Archiwistyki Społecznej, zebrała w jednym miejscu ponad 100 tys. rozproszonych dotąd materiałów - fotografii z archiwów społecznych i nagrań historii mówionej.

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Prezydent Duda w CNN: wypełniają kryteria ludobójstwa

07.04.2022 10:47
Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN, że zbrodnia, której Rosjanie dopuścili się w Buczy, wypełnia znamiona ludobójstwa. Dodał, że trudno temu zaprzeczyć, biorąc pod uwagę rosyjską propagandową narrację o "denazyfikacji" Ukrainy, która dała pretekst do rozpoczęcia inwazji.

Trwa 3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia"

07.04.2022 13:30
23 filmy fabularne i dokumentalne zostaną zaprezentowane podczas rozpoczętego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Festiwal jest organizowany on-line przez Instytut Pamięci Narodowej.