Redakcja Polska

Wystawa „Łukaszowcy” w Muzeum Narodowym w Warszawie

13.10.2022 14:36
Wielki powrót obrazów, prezentowanych w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku od maja 1939 roku do końca 1940 roku, przedstawiających najważniejsze wydarzenia z naszej historii.
Audio
  • O wystawie "Łukaszowcy" mówi dr Monika Matwiejczuk z MHP [posłuchaj]
Dr Monika Matwiejczuk w studiu PRdZ
Dr Monika Matwiejczuk w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Dzięki wieloletnim staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz osobistemu zaangażowaniu wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego po 83 latach do Polski powrócił cykl 7 obrazów Bractwa św. Łukasza i 4 makat Mieczysława Szymańskiego. Prace trafiły do zbiorów Muzeum Historii Polski w Warszawie. Od 29 września do 13 listopada można je oglądać na wystawie w warszawskim Muzeum Narodowym.

Obrazy, namalowane przez malarzy z unikalnej grupy Bractwo św. Łukasza, popularnie zwanych Łukaszowcami, po Wystawie Światowej nie mogły wrócić do Polski z powodu wybuchu II wojny światowej. Ukazują one najbardziej chwalebne momenty w dziejach polskiej państwowości: począwszy od spotkania Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona u grobu św. Wojciecha (1000 r.), przez przyjęcie Unii Lubelskiej (1569 r.), skończywszy na uchwaleniu Konstytucji 3 maja (1791 r.). Makaty – według projektu Mieczysława Szymańskiego – opiewają natomiast króla Jana III Sobieskiego: jego sukcesy militarne i potęgę Rzeczpospolitej Obojga Narodów za jego czasów.

Nowojorska Wystawa Światowa, otwarta przez prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta 30 kwietnia 1939 roku, miała zaprezentować wizję postępu społecznego i rozwoju techniki pod hasłem „Świat Jutra”. Wybuch II wojny światowej sprawił, że stała się ostatnim akordem dwudziestolecia międzywojennego. Po zakończeniu wystawy, ze względu na trwającą w Europie wojnę, dzieła z pawilonu polskiego postanowiono przechować na terenie USA. Po zakończeniu wojny obrazy oraz cztery makaty Mieczysława Szymańskiego znalazły się w dyspozycji Stefana Roppa, komisarza generalnego Pawilonu Polskiego, który całą kolekcję przekazał ostatecznie pod opiekę amerykańskiej uczelni Le Moyne College z Syracuse.

- Powrót tych obrazów do Polski to niezwykłe wydarzenie. Po wielu latach starań udało nam się podpisać umowę, która umożliwiła powrót tych obiektów do kraju – mówi dr Monika Matwiejczuk z Muzeum Historii Polski. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

 

„Utracone / Odzyskane. Z kolekcji wrocławskich”. Wystawa w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury

11.07.2022 13:04
W Warszawie zaprezentowano najcenniejsze dzieła spośród strat wojennych odzyskanych w ostatnich latach dzięki staraniom resortu kultury. Na ekspozycji pojawiły się także obiekty, które nie były do tej pory publicznie prezentowane.

"Niepokój przychodzi o zmierzchu” – nowa wystawa w Zachęcie

18.07.2022 11:41
Prezentacja młodej polskiej sztuki – 160 prac 87 artystek i artystów mówiących o niepokojach i emocjach w groźnym czasie kryzysów, poczuciu braku bezpieczeństwa, niepewnej przyszłości – ma miejsce w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki. Wystawa potrwa do 16 października.

Wystawa w Krakowie. Światowej sławy malarka „Tamara Łempicka wróciła do domu”

08.09.2022 15:00
Portrety, które stały się symbolem epoki art deco, a także akty, martwe natury znalazły się na wystawie, którą otwiera Muzeum Narodowe w Krakowie. Twórcy ekspozycji oraz bliscy artystki mówią, że „Tamara Łempicka wróciła do domu”.