Redakcja Polska

Niech żyje Papcio! Setna rocznica urodzin twórcy przygód Tytusa, Romka i A'Tomka

03.06.2023 11:00
Urodzony sto lat temu Henryk Jerzy Chmielewski, zwany Papciem Chmielem, to autor, który dzięki swoim bohaterom na stałe wpisał się w historię polskiej literatury obrazkowej.
Audio
  • Mateusz Trąbiński o wydarzeniu Niech żyje Papcio! w Śródmieściu. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Niech żyje Papcio Wydarzenie upamiętniające Papcia Chmiela w Warszawie
Niech żyje Papcio! Wydarzenie upamiętniające Papcia Chmiela w WarszawieMateriały organizatorów

Rada i Zarząd Dzielnicy Warszawa-Śródmieście zapraszają na rodzinną imprezę, która ma upamiętnić dokonania nestora polskiego komiksu, autora serii o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka.

W programie wydarzenia "Niech żyje Papcio!" w Śródmieściu zapowiedziano wystawę, spotkania, warsztaty, pokaz filmu, oraz grę miejską.

W trakcie wystawy zaprezentowana zostanie ponad setka eksponatów związanych z Papciem Chmielem i jego najsłynniejszym dziełem „Tytus, Romek i A’Tomek” z jednej z największych prywatnych kolekcji komiksowych w Polsce. Pokazane zostaną m.in. zabawki z epoki, plansze komiksowe, słodycze, plakaty, figurki, ilustracje, książeczki i gadżety.

W ramach warsztatów podstaw tworzenia komiksów uczyć będą się mogli zarówno dorośli, jak i dzieci. W programie znalazły się także spotkania i panele dyskusyjne, pokaz filmu dokumentalnego pt. „Papcio Chmiel” w reżyserii Petro Aleksowskiego, oraz rodzinna gra miejska.

Z Mateuszem Trąbińskim, kolekcjonerem oraz współorganizatorem wydarzenia, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Pixel Heaven 2023 - Festiwal Retro Komputerów w Warszawie

26.05.2023 18:35
Kolejna edycja warszawskiej imprezy to spotkanie fascynatów starych maszyn, a także wehikuł czasu - szansa na obcowanie z kulturą sprzed dekad, która nigdy do końca nie przeminęła.

W tym roku polska rakieta PERUN ma szanse osiągnąć granicę kosmosu

27.05.2023 13:18
W czerwcu mają odbyć się próbne loty na wysokość około 50 kilometrów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku rakieta poleci w kosmos.

Pierwszy sezon e-sportowej olimpiady Predator Games za nami

02.06.2023 17:17
W zawodach wzięło udział ponad 4000 szkół oraz ponad 23000 uczniów. Organizatorzy zapewniają, że impreza spełniła swoją misję - zachęciła do rywalizacji, a także integracji w środowisku uczniowskim, a wysokie zainteresowanie udziałem ze strony uczniów pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłe, przygotowywane już edycje imprezy.