Redakcja Polska

Polska skrzypaczka Łucja Madziar koncertmistrzynią Wiedeńskiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej

16.09.2023 13:00
Jedną z najważniejszych austriackich orkiestr symfonicznych (ORF Radio Symphonieorchester Wien) pokieruje od pierwszego pulpitu polska skrzypaczka z Poznania Łucja Madziar. To zaszczytne stanowisko objęła z początkiem sezonu artystycznego 2023/2024.
Skrzypaczka Łucja Madziar
Skrzypaczka Łucja Madziar Fot.: Instytut Polski w Wiedniu

Łucja Madziar w ostatnich latach dała się poznać przede wszystkim niemieckiej publiczności: jako założycielka uznanego już Hannover Trio i koncertmistrzyni Deutsche Oper Berlin.

14 września odbył się w Instytucie Polskim w Wiedniu koncert połączony z rozmową z artystką, która wraz z niemieckim pianistą Thomasem Hoppe zaprezentowała się w polskim repertuarze dzieł Grażyny Bacewicz, Henryka Wieniawskiego, jak również mniej znanego Ignatza Waghaltera.


Fot.: Instytut Polski w Wiedniu Fot.: Instytut Polski w Wiedniu

To właśnie nieznana polska muzyka coraz częściej spotyka się z zainteresowaniem międzynarodowej publiczności. Generacje kompozytorów i kompozytorek pierwszej połowy XX wieku, którzy z powodu zawirowań politycznych nie mogli kontynuować swoich karier w Polsce, wychodzą z cienia i trafiają do repertuaru wybitnych zespołów i solistów. W programach Instytutu Polskiego w Wiedniu twórcy Ci zajmują szczególne miejsce. W ostatnim czasie byli to Szymon Laks, Józef Koffler, a także dobrze znana w Polsce i zyskująca coraz większe międzynarodowe zainteresowanie Grażyna Bacewicz.

Koncert oraz rozmowę z Łucją Madziar poprowadziła austriacka muzykolożka, dziennikarka i szefowa festiwali Nadja Kayali.

 

Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

Joanna Wajda nową dyrektorką Instytutu Polskiego w Paryżu

15.09.2023 11:50
Zmiana kierownictwa w Instytucie Polskim w Paryżu. Na początku września nową dyrektorką placówki została Joanna Wajda - była dziennikarka TVP i wicedyrektorka departamentu dyplomacji publicznej kulturalnej w MSZ. W rozmowie z Polskim Radiem nowa szefowa Instytutu przedstawiła wizję swojej pracy i plany na nowy sezon kulturalny.

Polonijne portale włączają się w akcję "Opowiadamy Polskę Światu". Publikują teksty o rodzinie Ulmów

16.09.2023 13:27
Cieszy nas tak duże włączenie się Polonii we wspólne "Opowiadanie Polski światu". I to nie tylko Polonia amerykańska w Chicago, po ukazaniu się naszych materiałów w blisko milionowym nakładzie w weekendowym "The Chicago Tribune', ale Polonia we Włoszech, we Francji, w Norwegii, w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, na Litwie, czy w Grecji - skomentował dla PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów. Najnowsza odsłona akcji dotyczy historii rodziny Ulmów, która została zamordowana przez niemieckich okupantów za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. 10 września odbyła się uroczystość ich beatyfikacji.

Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie obchodzi 25-lecie powstania

16.09.2023 13:42
Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie obchodził w piątek 25-lecie powstania. Placówka węgierskiej Polonii posiada liczne zbiory, m.in. dokumenty polskich uchodźców, którzy znaleźli się na Węgrzech w czasie II wojny światowej.