Redakcja Polska

Historia polskiego szpiega z czasów II wojny światowej. Powraca seria komiksowa "Bradl"

29.09.2023 15:05
"Bradl" to polska seria komiksowa stworzona dzięki temu, że wydawnictwo Egmont i Muzeum Powstania Warszawskiego połączyły siły. Jej bohaterem jest tytułowy Bradl, czyli Kazimierz Leski, który brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Uważano go za jednego z najlepszych agentów polskiego wywiadu. Nim zaczęła się wojna, jako inżynier pracował nad budową legendarnych okrętów, takich jak ORP "Sęp" czy ORP "Orzeł". Udało mu się bez szwanku wyjść z wielu trudnych sytuacji i dotrzeć do tajemnic, które skrzętnie skrywała III Rzesza.
Audio
  • Tobiasz Piątkowski i nowym cyklu serii "Bradl". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Kadry z nowego komiksu z serii Bradl
Kadry z nowego komiksu z serii "Bradl"Marek Oleksicki

Charakterystyczne dla tej serii są bardzo barwne i zróżnicowane postaci. Czytelnik ma okazję przyjrzeć się bliżej okupowanej Warszawie, a także zajść do lokali, w których spotykały się konspiracyjne organizacje.

Warszawa, 1942 rok. Leski ma wykonać skrajnie niebezpieczne zadanie – nawiązać łączność z sojusznikami na Zachodzie. Przełożeni liczą na jego doświadczenie szpiegowskie i doskonałą znajomość języków. Nie spodziewają się jednak, że ich podwładny postanowi przemierzać okupowaną Europę w przebraniu niemieckiego generała. Fałszywe dokumenty i brawura mogą nie wystarczyć w starciu z przebiegłym agentem Gestapo depczącym mu po piętach. Sytuacja Bradla skomplikuje się jeszcze bardziej, kiedy w Paryżu spotka pewną piękną piosenkarkę.

Po wielu przygodach w szeregach organizacji szpiegowskiej Muszkieterowie Kazimierz Leski rozpoczyna swoją najtrudniejszą misję. Tym razem będzie pozbawiony wsparcia i zmuszony działać wśród ludzi, którzy niekoniecznie popierają walkę z Niemcami. Słoneczne plaże Cannes czy eleganckie gmachy Paryża kryją tyle samo niebezpieczeństw co ulice okupowanej Warszawy. Autorami serii są dwaj znani polscy twórcy: scenarzysta Tobiasz Piątkowski („48 stron”, „Status 7”, „Pierwsza Brygada”, „Bazyliszki”) i rysownik Marek Oleksicki („Odmieniec”, „Hardkorporacja”, „Frankenstein’s Womb”). 


Tobiaszem Piątkowskim, scenarzystą serii "Bradl", rozmawiał Przemysław Pawełek.

Kajko i Kokosz, kultowi bohaterowie komiksów, wciąż bawią czytelników

20.09.2023 10:00
Do polskich księgarń trafił niedawno szósty, ostatni już tom Złotej Kolekcji Kajka i Kokosza - cyklu przedstawiającego komplet publikacji o Kajku i Kokoszu w ich pierwotnej, prasowej formie, wzbogacony o liczne dodatki.

Polska platforma streamingowa 35mm.online ma już dwa lata

24.09.2023 14:00
Serwis Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oferuje użytkownikom cyfrowy dostęp do setek polskich produkcji.

W Gdyni trwa 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

28.09.2023 14:18
W programie tegorocznego festiwalu NNW jest prawie 250 projekcji filmów fabularnych, dokumentalnych, prezentacji reportaży radiowych i wydarzeń opowiadających o postawach ludzi, dla których nadrzędną wartością jest wolność.