Redakcja Polska

Kim są sympatycy elektronicznej rozrywki? Raport „Różne twarze polskiego gracza 2023”

03.11.2023 15:33
Szacuje się, że mianem graczy można określić nad Wisłą niemal 20 milionów osób. Stanowią różnorodną grupę, wśród której znajdują się zarówno zapaleni gracze, jak i nieco bardziej „niedzielni”.
Audio
  • Dziennikarz technologiczny Marciej Persona o raporcie "Różne twarze polskiego gracza 2023". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Gorodenkoff

Firma HP postanowiła zbadać ich preferencje i przyzwyczajenia oraz odkryć tzw. „guilty pleasures”, czyli grzeszne przyjemności. Ukazując tym samym zachowania polskich sympatyków elektronicznej rozrywki, a także podejmując próbę odmitologizowania wizji gracza samotnego i odizolowanego od rzeczywistości.

Wyniki badania pokazują między innymi, że gracze są zazwyczaj ostrożni, jeśli chodzi o ujawnianie różnych aspektów swojej pasji. Prawie połowa z nich nie jest chętna do publicznego dzielenia się informacjami dotyczącymi czasu, jaki poświęcają na gry. Nie chwalą się też swoimi osiągnięciami – ok 42% nie chce opisywać tego, co dokładnie robi w grze, być może uważając to za element strategiczny. Co więcej, w sferze tajemnicy gracze wolą pozostawić również finanse. Aż 48,5% nie mówi, ile wydaje na gry.


Raport "Różne twarze polskiego gracza 2023" Raport "Różne twarze polskiego gracza 2023"

Mimo tych skrywanych "guilty pleasures", gracze nadal czerpią wiele radości i korzyści z gier. Gry stanowią dla nich źródło rozrywki (83,3%), możliwość ucieczki od rzeczywistości, odkrywania nowych światów i poczucie wolności. Istotnym motywatorem jest także możliwość rywalizacji z innymi graczami. Ponad połowa graczy ceni aspekty społeczne gamingu, takie jak interakcje z innymi graczami i przynależność do społeczności. Badani podkreślają również, że gry przynoszą wiele korzyści, takie jak poprawa refleksu, umiejętności obsługi komputera, znajomość języków obcych i kontrola emocji.

Macieja Persona, redaktora naczelnego 3D-Info.pl, współautora raportu „Różne twarze polskiego gracza”, poprosił o rozmowę Przemysław Pawełek.


Polska gra wideo "Cyberpunk 2077" z fabularnym dodatkiem "Widmo wolności"

14.10.2023 09:30
"Widmo wolności" to rozbudowany dodatek fabularny do "Cyberpunka 2077" utrzymany w klimacie szpiegowskiego thrillera. Nowa produkcja studia CDP RED odkrywa przed graczami z całego świata nowe aspekty wizji mrocznej przyszłości.

Talkie.ai - polski startup wspierający proces rejestracji medycznej

20.10.2023 16:32
Polskie rozwiązanie pozwala na wsparcie kontaktu telefonicznego pacjentów z przychodniami dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Znalazło już swoje zastosowanie w kraju i na świecie.

Polska gra wśród zwycięzców Apple Design Awards 2023

28.10.2023 09:30
Gra "Railbound" to mobilna produkcja o intuicyjnym sterowaniu, przygotowana przez łódzkie studio Afterburn. Została nagrodzona w kategorii "Innowacyjność".