Redakcja Polska

Reedycja płyty „8 Ohm” zespołu Pustki w 20-lecie jej pierwszego wydania

07.05.2024 12:54
Płyta była manifestem jednego z najważniejszych polskich zespołów rockowych początku lat dwutysięcznych. Kultowego albumu zespołu Pustki można już słuchać w serwisach streamingowych.
Audio
  • Rozmowa z Radkiem Łukasiewiczem, liderem zespołu Pustki [posłuchaj]
Radek Łukasiewicz w studiu PRdZ
Radek Łukasiewicz w studiu PRdZ Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Uwielbiana przez fanów i doceniona przez krytyków druga płyta Pustek ukazała się w 2004 r. i była zaskoczeniem, ale i spełnieniem nadziei pokładanych w zespole z Ostrówka i Warszawy. W nieco zmienionym składzie - ale wciąż z udziałem ojców-założycieli - powstał album wielowątkowy i eklektyczny. Według samych muzyków był to wyraz tzw. Muzyki Ściany Wschodniej, a w tekstach piosenek można było odnaleźć opis życia na prowincji.

Podczas swego istnienia zespół tworzył nie tylko muzykę rockową i pop, ale też muzykę filmową i do spektakli teatralnych. Muzycy kilkukrotnie sięgali też do klasyki polskiej poezji. Pustki zawiesiły działalność w 2019 r.

Album „8 Ohm” (wydany pierwotnie tylko na płycie kompaktowej) aż do dziś był niedostępny w legalnym obiegu. Remasteringu na podstawie oryginalnych nagrań dokonał Adam Toczko. Wydawcą jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Z liderem Pustek Radkiem Łukasiewiczem o początkach zespołu i o rockowych klimatach w polskiej muzyce na początku lat dwutysięcznych rozmawia Ewa Plisiecka.   

 

 

 

Niezwykły album z interpretacjami piosenek Ewy Demarczyk w wykonaniu Lory Szafran

04.12.2023 10:58
Wybitna wokalistka jazzowa na najnowszej płycie zmierzyła się z legendą równie wybitnej gwiazdy Piwnicy pod Baranami; powstał niezwykły album, a Lorze Szafran towarzyszy m.in. Aga Zaryan.  

Piosenki z tekstami Jonasza Kofty na nowej płycie Tadeusza Olchowskiego

30.04.2024 18:15
„Poczekalnia” – album wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia - zawiera też autorskie piosenki wokalisty, pełne refleksji o dojrzałej miłości, przemijaniu, godzeniu się z losem i ulotnych chwilach zachwytu.