Redakcja Polska

Niezwykły album z interpretacjami piosenek Ewy Demarczyk w wykonaniu Lory Szafran

04.12.2023 10:58
Wybitna wokalistka jazzowa na najnowszej płycie zmierzyła się z legendą równie wybitnej gwiazdy Piwnicy pod Baranami; powstał niezwykły album, a Lorze Szafran towarzyszy m.in. Aga Zaryan.  
Audio
  • Rozmowa z Lorą Szafran i Agą Zaryan o nowych interpretacjach piosenek Ewy Demarczyk
Lora Szafran Ewa Demarczyk Inspiracje
Lora Szafran Ewa Demarczyk InspiracjeFoto: materiały prasowe

Sześć spośród dziesięciu tytułów wybranych przez Lorę Szafran, skomponował Zygmunt Konieczny,  człowiek-legenda krakowskiego środowiska artystycznego. Artystka rozmawiała z kompozytorem o swoim pomyśle na tę płytę na długo przed wejściem do studia.

Bezsprzeczny jest wkład w powstały materiał Miłosza Wośko, a to już trzecia płyta, przy której Lora Szafran pracuje z tym wszechstronnym pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym. Przygotował on instrumentację i aranżację, wybrał muzyków i pokierował zespołem, sam zagrał na fortepianie i wreszcie nagrał w studiu wszystkie wokale artystki.

Ewa Demarczyk była aktorką. Lora Szafran jest wokalistką jazzową. Słuchając krążka wydanego przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia LORA SZAFRAN EWA DEMARCZYK INSPIRACJE łatwo zauważyć, że interpretacje Lory Szafran są bardziej stonowane, jak gdyby dojrzalsze, a w efekcie bardziej intymne, niż wykonania Demarczyk.

Lora Szafran zaprosiła do nagrania płyty dwoje gości – saksofonistę Henryka Miśkiewicza (którego słyszymy w „Tomaszowie” i piosence „Groszki i róże”) oraz Agę Zaryan - panie zaśpiewały w duecie „Grande Valse Brillante”).

O swojej pracy nad płytą Lora Szafran i Aga Zaryan opowiedziały Ewie Plisieckiej.

"Jazz.PL". Nowy cykl płyt Agencji Muzycznej Polskiego Radia

19.02.2022 10:00
Pierwszy album z cyklu to zapis występu formacji Jazz Forum Talents w ramach cotygodniowych, piątkowych jazzowych koncertów w Programie Drugim Polskiego Radia.

„JÓZEF SKRZEK”. Najnowsza płyta kompozytora i wokalisty, twórcy rocka progresywnego w Polsce

13.12.2022 09:00
Józef Skrzek to ubiegłoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Na początku grudnia ukazała się jego płyta z nagraniami z Archiwum Polskiego Radia.

55 lat temu powstał zespół Breakout, uważany za najważniejszą polską grupę blues-rockową

01.02.2023 14:10
1 lutego 1968 roku zespół założył Franciszek Walicki, dziennikarz muzyczny, autor tekstów i kompozytor, nazywany ojcem polskiego big beatu i rocka. Liderem grupy był charyzmatyczny Tadeusz Nalepa.

Ania Rusowicz wydaje kolejny solowy album

25.04.2023 12:07
Córka zasłużonych dla polskiego big-bitu Ady Rusowicz i Wojciecha Kordy konsekwentnie podąża własną drogą, nie zaniedbując spuścizny rodziców.