Redakcja Polska

Zmarł profesor Jerzy Limon, twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

03.03.2021 14:44
Nie żyje profesor Jerzy Limon. Twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog zmarł dzisiejszej nocy, w wieku 70 lat.
Prof. Jerzy Limon podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.
Prof. Jerzy Limon podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.PAP archiwum/Piotr Nowak

Jerzy Limon był autorem książek o tematyce szekspirowskiej, licznych artykułów, esejów, recenzji, a także powieści i przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych. Od 2008 roku, czyli od momentu powstania, kierował Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.

W wywiadzie udzielonym przez kilku laty radiowej Dwójce Jerzy Limon dzieli się doświadczeniem powstania teatru szekspirowskiego. Jak mówił, podczas studiów w Anglii zauważył ogromną lukę wiedzy o kulturze polskiej. - Dla mnie wielkim przeżyciem i zaskoczeniem były książki z historii kultury, czy sztuki europejskiej, gdzie sztuka i kultura kończyła się na Odrze, dalej nic nie było, ani dzisiaj, ani w przeszłości, zostaliśmy wymazani z mapy Europy - mówił profesor Limon. Jak dodał przekonał się wówczas, że żelazna kurtyna działa w dwie strony i ktoś decyduje o tym, że o czym mamy pamiętać, a o czym nie pamiętać.

Jerzy Limon cieszył się, że w ramach teatru i swoich artykułów prasowych i książek, które ukazywały się również za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych, mógł realizować misję przywracania pamięci o tym, co łączyło kulturę polską i angielską. - Jak nastała moja nowa Polska, to uważałem za obowiązek przywrócić wspaniałą kartę z dziejów kultury Polskiej jaką były kontakty teatralne Polski, Gdańska, z Anglią, przywrócić to na mapę kultury europejskiej, historii teatru europejskiego - podkreśla twórca.

Profesor Jerzy Limon w 2011 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 nadano mu Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera. W 2006 został wyróżniony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Rok temu odebrał Nagrodę imienia Aleksandra Gieysztora przyznawaną za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Jerzy Limon

Londyn: pierwsza stała, ogólnodostępna wystawa poświęcona polskim lotnikom

02.03.2021 14:11
Pierwsza w Wielkiej Brytanii stała, ogólnodostępna wystawa poświęcona udziałowi polskich lotników w bitwie o ten kraj w czasie II wojny światowej otwarta zostanie w Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię w zachodnim Londynie.

Lwów - miasto urodzenia Kazimierza Górskiego

02.03.2021 15:05
Kazimierz Górski - jeden z najwybitniejszych polskich trenerów piłki nożnej, pochodził ze Lwowa. 2 marca przypada setna rocznica jego urodzin.