Redakcja Polska

Wystawa poświęcona rocznicy powstania styczniowego w Zamku Królewskim w Warszawie

23.01.2023 14:29
Ponad 300 eksponatów, w tym obrazy, grafiki i rysunki takich artystów, jak Artur Grottger, Maksymilian Gierymski czy Jacek Malczewski trafiło na ekspozycję poświęconą 160. rocznicy powstania styczniowego w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa o największej i najdłużej trwającej insurekcji niepodległościowej będzie dostępna dla zwiedzających od 23 stycznia.
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na nowe ciekawe wystawy
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na nowe ciekawe wystawyshutterstock.com

Dyrektor Zamku Wojciech Fałkowski wyjaśniał, że pozwoli ona zrozumieć zarówno historyczne znaczenie zrywu, jak również jego osobisty i ludzki wymiar. Dodał, że wystawa ma pokazywać fakty i ludzi oraz wzbudzać emocje. - Ma bardzo wyraźnie odwoływać się do wspomnień, które pochodzą od rodzin powstańców i opracowań, ale z drugiej strony ma pobudzać emocje, które z powstaniem się wiążą - podkreślił Wojciech Fałkowski.

Kuratorka wystawy Anna Czekaj powiedziała, że zwiedzający zobaczą między innymi pamiątki po uczestnikach powstania. Znajdą się wśród nich fotografie, stroje cywilne i mundury, broń, biżuteria patriotyczna, przedmioty osobiste jak pamiętniki, czy listy do najbliższych.


Posłuchaj
00:26 12161305_1.mp3 Kuratorka wystawy Anna Czekaj powiedziała, że na zwiedzający zobaczą między innymi pamiątki po uczestnikach powstania (IAR)

 

Eksponaty pochodzą z muzeów w Polsce, Litwie i na Ukrainie. Szczególnie istotnym elementem ekspozycji są przedmioty odnalezione w toku prac archeologicznych na Górze Giedymina w Wilnie, gdzie przypadkowo odkryto ludzkie szczątki. Po zbadaniu okazało się, że to szczątki powstańców styczniowych, straconych w 1864 roku na placu Łukiskim w ramach publicznych egzekucji.

Wystawa będzie dostępna do 16 kwietnia.

IAR/dad

W Wilnie odbyły się litewskie uroczystości 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

22.01.2023 15:23
W Wilnie odbyły się litewskie uroczystości 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda przypomniał, że tamten zryw połączył narody o wspólnych doświadczeniach historycznych.

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried laureatem Medalu Kuriera z Warszawy

23.01.2023 16:00
Dyplomata został wyróżniony za wzmacnianie więzi Stanów Zjednoczonych z Europą, a w szczególności za zasługi w procesie przyłączenia Polski do NATO. Nagrodę przyznano po raz pierwszy.