Redakcja Polska

140 rocznica śmierci Cypriana Kamila Norwida

23.05.2023 14:56
Jeden z najwybitniejszych polskich poetów zmarł 23 maja 1883 r. w podparyskim przytułku św. Kazimierza. Nierozumiany za życia, po latach został wyniesiony do panteonu polskich wieszczów.
Audio
  • 140 lat temu zmarł Cyprian Kamil Norwid - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
140 lat temu zmarł C.K.Norwid
140 lat temu zmarł C.K.NorwidFoto: GregGrabowski/shutterstock

Był poetą, ale też prozaikiem, rzeźbiarzem, malarzem i filozofem. Autor między innymi wiersza „Bema pamięci żałobny rapsod”, poematu „Fortepian Chopina”, dramatu „Kleopatra i Cezar”, poematu "Promethidion", a także nowel i prozy. Wielu historyków literatury uznaje Norwida za jednego z najważniejszych twórców polskiego romantyzmu i uważa go za "czwartego wieszcza". Inni zwracają uwagę na fakt, że dramatopisarz w programie artystycznym postulował antyromantyczną "literaturę czynu" i zaliczają jego twórczość raczej do klasycyzmu i parnasizmu. Zapewne dlatego Norwid nie był rozumiany przez współczesnych i za życia zdołał opublikować tylko nieliczne utwory.

Przeważającą część życia spędził za granicą, głównie w Paryżu, żyjąc w nędzy i utrzymując się z prac dorywczych. Zmarł osamotniony w zakładzie opiekuńczym świętego Kazimierza, podparyskim przytułku dla polskich sierot i weteranów. Personel placówki po śmierci poety spalił część jego pism.

Pochowany w zbiorowej mogile, Norwid doczekał się symbolicznego pochówku na Wawelu w krypcie wieszczów w 2001 roku, w 180. rocznicę swych urodzin. Urna z ziemią z grobu poety została umieszczona obok nagrobków Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

Cyprian Kamil Norwid sławę zyskał 20 lat po śmierci, gdy jego twórczością zainteresował się Zenon Przesmycki "Miriam". Pełne wydanie dzieł Norwida w 11 tomach ukazało się jednak dopiero w pierwszej połowie lat 70. za sprawą Juliusza Wiktora Gomulickiego.

Wybitny poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof urodził się 24 września 1821 roku w miejscowości Laskowo-Głuchy, zmarł 23 maja 1883 roku w Paryżu.

IAR/ep

Dobiega końca Rok Romantyzmu Polskiego

28.12.2022 14:30
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego na pamiątkę 200-lecia wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - dzieła, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce.  

Instytut Adama Mickiewicza podsumowuje Rok Romantyzmu Polskiego

18.01.2023 09:55
Wydarzenia związane z polskim romantyzmem odbyły się w 2022 roku zarówno w Europie, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Litwie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Rękopis „Fortepianu Chopina” Norwida w Muzeum Chopina w Warszawie

12.05.2023 14:30
Specjalny pokaz bezcennego oryginału pochodzącego ze zbiorów Biblioteki Narodowej można zobaczyć w maju w nowo wyremontowanym budynku muzeum.