X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

80 lat temu Stalin podpisał rozkaz zamordowania polskich jeńców wojennych

05.03.2020 12:36
80 lat temu na Kremlu zapadła decyzja o fizycznej likwidacji polskich oficerów znajdujących się w sowieckiej niewoli (tak zwana "decyzja katyńska"). W efekcie rozkazu sowieci w 1940 roku zamordowali prawie 22 tysiące polskich oficerów, policjantów, pograniczników, funkcjonariuszy służby więziennej, leśników oraz rezerwistów Wojska Polskiego.
Audio
  • Rosja: 80 lat temu Stalin kazał zamordować polskich oficerów. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Jak podkreślił prezes IPN doktor Jarosław Szarek, rozstrzelanie prawie 22 tysięcy Polaków oznaczało przecięcie wielu patriotycznych życiorysów całych rodzin. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Józef Stalin
Józef StalinWikimedia Commons/Bundesarchiv

Propozycję fizycznej likwidacji Polaków złożył ówczesny szef NKWD Ławrientij Beria. Wszyscy najważniejsi przedstawiciele władz ZSRR łącznie z Józefem Stalinem, jednogłośnie opowiedzieli się za wykonaniem egzekucji. - Tutaj nie było żadnego sprzeciwu. 5 marca 1940 roku zapadła decyzja w wyniku której polscy oficerowie zostali zamordowani - powiedział historyk, dr Szymon Niedziela.

Sowieci zdawali sobie sprawę, że przedstawiciele polskiej elity zawsze będą przeciwnikami systemu komunistycznego. Dlatego Józef Stalin i członkowie KC wydali na nich wyrok śmierci. - Na pewno zamordowanie tej warstwy społecznej jest ciosem dla całego narodu i o wiele łatwiej jest zaprowadzić wszelakie totalitarne ideologie w narodzie, który tej warstwy nie ma. Z tego Kreml zdawał sobie sprawę - powiedział historyk.

Wiosną 1940 roku sowieci strzałem w tył głowy zamordowali polskich jeńców, którzy trafili do niewoli po 17 września 1939 roku. Zamordowani zostali zarówno oficerowie jak i przedstawiciele polskiej inteligencji i polityki. - 14 tysięcy byli to jeńcy z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa. A około 8 tysięcy byli to działacze polityczni i społeczni z tak zwanych list ukraińskiej i białoruskiej, którzy byli w sowieckich więzieniach już od października 1939 roku - powiedział dr Szymon Niedziela.​

Masowe mogiły zamordowanych Polaków odkryli Niemcy po inwazji na ZSRR w 1941 roku. Wszystkiemu zaprzeczyli sowieci, obarczając winą nazistów.

W Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie, Bykowni i Kuropatach w 1940 roku zamordowano prawie 22 tysiące Polaków.


IAR/PAP/dad

Stany Zjednoczone sprzedadzą Polsce pociski i wyrzutnie Javelin

05.03.2020 09:08
Rząd USA zaakceptował sprzedaż Polsce przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Amerykański Departament Stanu przesłał do Kongresu oficjalną notę o zamiarze sprzedaży tego uzbrojenia naszemu krajowi. Wartość transakcji wyniesie do 100 milionów dolarów.

Adrian Kubicki nowym konsulem w Nowym Jorku

05.03.2020 09:13
Nowy konsul generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki oświadczył, że celem jego misji będzie nie tylko dbanie o Polonię w Stanach Zjednoczonych ale również budowa pozytywnego wizerunku Polski wśród Amerykanów. Adrian Kubicki oficjalnie objął wczoraj kierownictwo nowojorskiego konsulatu - jednej z najważniejszych polskich placówek dyplomatycznych w Stanach Zjednoczonych.

Women Leadership Forum w Warszawie z udziałem księżnej Rumunii

05.03.2020 12:26
Rozwój stosunków gospodarczych pomiędzy Polską i Rumunią, ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet w polityce, ekonomii i edukacji, są głównymi tematami Women Leadership Forum w Warszawie. Gośćmi honorowymi wydarzania są Jej Królewska Wysokość Małgorzata, Strażniczka Korony oraz Jego Królewska Wysokość Radu, książę Rumunii.