X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

75. rocznica zakończenia II wojny światowej

08.05.2020 12:42
8 maja 1945 r. w Berlinie nazistowskie Niemcy podpisały kapitulację, kończąc jeden z największych i najbardziej krwawych konfliktów w historii  
Audio
  • 75. rocznica zakończenia II wojny światowej - materiał Ewy Plisieckiej
Marszałek Wilhelm Keitel podpisuje akt bezwarunkowej kapitulacji niemieckiego Wehrmachtu w sowieckiej centrali w Karlshorst, Berlin
Marszałek Wilhelm Keitel podpisuje akt bezwarunkowej kapitulacji niemieckiego Wehrmachtu w sowieckiej centrali w Karlshorst, BerlinFoto: Wikimedia Commons/Domena publ. Źr.: National Archives and Records Administration

75 lat temu, 8 maja 1945 roku o godzinie 23.01 czasu środkowo-europejskiego  został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy kończący drugą wojnę światową w Europie. Tego dnia świat obchodzi Dzień Zwycięstwa. Największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości w sumie trwała 6 lat, uczestniczyły w niej 72 państwa. Ogólne straty w ludziach wyniosły ponad 50 milionów poległych, zabitych i zmarłych. Szefowie dyplomacji 9 państw Europy Środkowo-Wschodniej – w tym szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz - oraz amerykański sekretarz stanu we wspólnej deklaracji złożyli hołd ofiarom wojny i wszystkim żołnierzom, którzy walczyli z nazistowskimi Niemcami i położyli kres Holokaustowi. Podstawą obecnego budowania "silnej i wolnej Europy, w której obowiązują prawa człowieka, demokracja i praworządność", powinno być oparcie na "faktach historycznych i sprawiedliwości dla ofiar reżimów totalitarnych" – czytamy w deklaracji.  

Muzeum Historii Polski we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Europejską Siecią Pamięć i Solidarność oraz Muzeum II Wojny Światowej z okazji 75 rocznicy zakończenia wojny zorganizowały międzynarodową konferencję online „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”. Otwierający spotkanie minister kultury Piotr Gliński przypomniał, że koniec wojny nie oznaczał końca problemów dla Europy, a skutki powojennych podziałów odczuwamy do dziś.

Zdaniem dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego II wojna światowa była konfliktem, w którym jasno zaznaczyły się granice dobra i zł. Po zakończeniu wojny w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka. Polacy, którzy walczyli o wolną Europę poczuli się zdradzeni. Jednak, jak mówi Jan Ołdakowski, rocznica pokonania nazistowskich Niemiec powinna być dla nas ważna.

Polska poniosła podczas wojny relatywnie największe straty, zginęło około 6 milionów obywateli II RP. Połowę stanowili Polacy, prawie tyle samo Żydzi i Polacy pochodzenia żydowskiego. Nasze siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej. Po 1945 roku, Polska w myśl zapisów Traktatu Jałtańskiego, znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, co na 45 lat uzależniło nasz kraj od Moskwy.

IAR/ep