Redakcja Polska

Izrael odmawia uznania Aleksandra Ładosia jako Sprawiedliwego wśród Narodów Świata

10.11.2021 12:37
Izrael odmówił nadania medalu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata dla Aleksandra Ładosia i Stefana Jana Ryniewicza. Poinformował o tym szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Aleksander Ładoś, polski dyplomata, urzędnik konsularny, publicysta i polityk.
Aleksander Ładoś, polski dyplomata, urzędnik konsularny, publicysta i polityk.wikipedia.org/public domain

W liście do konsula honorowego RP w Szwajcarii Markusa Blechnera instytut Jad Waszem napisał, że zarówno Aleksander Ładoś, jak i Stefan Jar Ryniewicz, nie zostaną uznani za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata pomimo pomocy, której w czasie drugiej wojny światowej udzielili Żydom. Instytut nie przedstawił szczegółów odmowy. Napisano jedynie, że pozytywnie ocenia działalność dyplomatów.

"Bezprecedensowa decyzja o nieuznaniu jednego z największych ratowników w czasie Holokaustu tworzy paradoks: Ładoś został nazwany Sprawiedliwym przez swoich żydowskich kolegów w czasie Holokaustu, a tego tytułu odmówili Izraelczycy, niektórzy z nich urodzeni wiele lat po wojnie" - napisał na Twitterze Jakub Kumoch.

W 2019 roku Instytut Jad Waszem przyznał tytuł Sprawiedliwego konsulowi Konstantemu Rokickiemu, który - jako członek Grupy Ładosia - własnoręcznie sfałszował ponad tysiąc paszportów Paragwaju. Ambasador Aleksander Ładoś i jego zastępca Stefan Ryniewicz mieli otrzymać tylko oficjalne podziękowanie. Rodzina Konstantego Rokickiego - jak przypomniał Jakub Kumoch - odmówiła przyjęcia medalu na znak protestu przeciwko nieuwzględnieniu Aleksandra Ładosia.

Paszporty państw latynoamerykańskich dawały ich posiadaczom duże szanse na uniknięcie transportów do obozu śmierci. Wiele takich osób było kierowanych do obozów internowania, mogło też liczyć na ewentualną wymianę na niemieckich jeńców wojennych.

W wyniku badań zespołu Instytutu Pileckiego opublikowano nazwiska ponad trzech tysięcy Żydów objętych akcją paszportową Grupy Ładosia. Z tego grona ustalono tożsamość około 800 osób, które przeżyły drugą wojnę światową.

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to jedno z najważniejszych izraelskich odznaczeń państwowych jest przyznawane osobom ratującym Żydów w czasie drugiej wojny światowej.


IAR/dad

Wystawa fotografii Adama Bujaka w Rzymie

10.11.2021 10:27
W Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu Angelicum można oglądać wystawę pt. „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”.

Wiceszef MSZ o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy: to testowanie Polski

10.11.2021 11:03
Na operację hybrydową musimy patrzeć przez pryzmat polityki bezpieczeństwa i chęci testowania przez Białoruś, a także przez Rosję reakcji państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej - mówił wiceszef MSZ Marcin Przydacz. - Teraz ta operacja jest prowadzona przeciwko Polsce - dodał.