Redakcja Polska

Wystawa fotografii Adama Bujaka w Rzymie

10.11.2021 10:27
W Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu Angelicum można oglądać wystawę pt. „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”.
Audio
  • Rozmowa z Magdaleną Święch o wystawie "Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka" [posłuchaj
Adam Bujak podczas otwarcia wystawy
Adam Bujak podczas otwarcia wystawyFoto: materiały prasowe/Instytut Adama Mickiewicza

Na ekspozycję składa się ponad 60 prac autora nazywanego osobistym fotografem św. Jana Pawła II. Współorganizatorem wydarzenia jest m.in. Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie.

Na wystawie pokazano wyjątkowe momenty współczesnej historii Polski, którym towarzyszy wspólna euforia, a jednocześnie skupienie oraz jedność, będąca w tym czasie największą siłą Polaków. „Chciałbym, żeby tę siłę zobaczyli ludzie, którzy sobie nie zdają sprawy, że takie wielkie wydarzenia miały miejsce w Krakowie” – podkreśla Adam Bujak.

„Zdjęcia Adama Bujaka nie tylko dokumentują kapłańska drogę i pontyfikat św. Jana Pawła II, ale stanowią również niezwykły portret Polski w przełomowych momentach historycznych” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Wystawa obejmuje okres od milenium Chrztu Polski w 1966 r., którego inicjatorem był kardynał Stefan Wyszyński, do ostatniej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do ojczyzny w 2002 r. Autor zdjęć koncentruje się przede wszystkim na wątkach krakowskich w biografii papieża, fotografując go najpierw jako metropolitę, kardynała i wreszcie, jako Jana Pawła II goszczącego w Krakowie podczas pielgrzymek.

Fotografie Adama Bujaka skupiają się na emocjonalnym odbiorze przez publiczność. Autor nie unika w zdjęciach patosu. Wydarzenia związane z życiem religijnym pokazuje w sposób podkreślający ich wagę. Autor nigdy nie ukrywał poglądów religijnych i jako współuczestnik uroczystości kościelnych zawsze miał przy sobie aparat fotograficzny. Bardzo bliskie kadry starają się uchwycić sferę sacrum i towarzyszące wiernym poczucie wspólnoty.

Z kuratorką wystawy „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka” Magdaleną Święch rozmawia Ewa Plisiecka.

 

Od września 2022 przedmiot "Historia i teraźniejszość" w szkołach

09.11.2021 14:39
Od 1 września 2022 r. w klasie I szkoły ponadpodstawowej będzie wprowadzony nowy obowiązkowy przedmiot "Historia i teraźniejszość", zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie na poziomie podstawowym. Docelowo HiT będzie nauczany w klasie I i II - poinformowało kierownictwo MEiN.

W Kordegardzie wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana"

09.11.2021 14:49
W Kordegardzie zainaugurowana została wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana". Ekspozycję przygotowały Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury. Jest na niej - po raz pierwszy w Polsce - pokazane urządzenie, dzięki któremu wywiad II Rzeczypospolitej odniósł wybitny sukces. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie drugiej wojny światowej.

Wkrótce Finał XVI Festiwalu Polonijnego "Losy Polaków 2021"

09.11.2021 18:38
Zakończenie XVI Festiwalu Polonijnego "Losy Polaków 2021” - projekcje, ogłoszenie werdyktu jury i rozdanie nagród XVI edycji imprezy - odbędą się w sobotę 13 listopada – poinformowała Fundacja Polska-Europa-Polonia.