Redakcja Polska

O 17.00 zawyły syreny. Godzina "W" w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

01.08.2022 18:51
W Godzinie "W" w stolicy rozległ się dźwięk syren w hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje oraz autobusy.
Miasto oddało hołd powstańcom warszawskim w Godzinie W
Miasto oddało hołd powstańcom warszawskim w "Godzinie W"PAP/Leszek Szymański

Jak co roku o godz. 17 na dźwięk syren przystawali zarówno przechodnie jak i samochody czy motocykle. Kierowcy wysiadali z aut, a motocykliści zsiadali ze swoich maszyn. Pojazdy zatrzymali również motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów. Uruchomili także sygnały dźwiękowe.

Po godzinie 17 rondo Dmowskiego, na którym pojawiły się tłumy, zostało spowite dymem z rac. Na Placu Zamkowym mieszkańcy utworzyli natomiast ogromny znak Polski Walczącej.

Hołd powstańczemu zrywowi oddali żeglarze na Wiśle. Flotylla kilkunastu jednostek, zatrzymała się w okolicach mostu Poniatowskiego.

Nad Warszawą przeleciały również trzy samoloty wojskowe.

Prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele władz państwowych, prezydium Sejmu, parlamentarzyści, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz żyjący Powstańcy Warszawscy oddali hołd uczestnikom zrywu. Przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach Wojskowych biskup polowy Wiesław Lechowicz odmówił modlitwę za poległych, zmarłych i żyjących uczestników Powstania Warszawskiego.

Obchody 78. roczny Powstania Warszawskiego

Największe obchody tradycyjnie odbyły się w centrum Warszawy. Co roku tysiące osób gromadzą się w okolicach ronda Romana Dmowskiego i Pałacu Kultury, odpalają race, usłyszeć można hasło "Cześć i chwała bohaterom" oraz narodowy hymn.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.PAP/IAR/dad

„Artyści’44” – nowa książka o Powstaniu Warszawskim

30.07.2022 16:37
Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Stefan Kisielewski, Danuta Szaflarska, Mieczysław Fogg lub Władysław Szpilman – tych artystów łączył udział w Powstaniu.

78 lat temu w Warszawie wybuchło powstanie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie

01.08.2022 11:17
78 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

W Warszawie otworzono wystawę "Warszawa-Mariupol - miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”

01.08.2022 15:21
Na stołecznym Placu Piłsudskiego otworzono wystawę "Warszawa-Mariupol - miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”. W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda, który zaapelował o rozliczenie odpowiedzialnych za masakry ludności cywilnej w ukraińskich miastach.