Redakcja Polska

W Paryżu otwarto polsko-ukraińską wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny"

23.09.2022 14:50
W Paryżu otwarto polsko-ukraińską wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny". Prezentowane są na niej rysunki polskich dzieci z 1946 roku oraz współczesne prace ukraińskich dzieci związane z tematyką wojny. Wspierana przez MSZ eskpozycja prezentowana jest w polskich placówkach dyplomatycznych i centrach polonijnych na całym świecie.
Audio
  • W Paryżu otwarto polsko-ukraińską wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny". Materiał Stefana Foltzera (IAR)
Wystawę  Mom, I dont want war 1939-45 Poland2022 Ukraine zaprezentowano w wielu krajach na całym świecie
Wystawę "Mom, I don’t want war! 1939-45 Poland/2022 Ukraine” zaprezentowano w wielu krajach na całym świecieFot.: Twitter/PLinCyprus @PLinCyprus

Wernisaż wystawy odbył się w siedzibie stowarzyszenia Dom Europy w centrum Paryża. - Jest to projekt polsko-ukraiński zorganizowany przez polskie archiwa państwowe i portal ukraiński "Mom, I see war", którego założeniem jest pokazywanie, że tak naprawdę wojna jest przez dzieci widziana tak samo, niezależnie czy dzieje się to dziś czy podczas drugiej wojny światowej - tłumaczyła Anna Biłos, dyrektorka Instytutu Polskiego w Paryżu, który współorganizuje wystawę.

- To bardzo ważna eskpozycja, która może wytłumaczyć Francuzom co to jest wojna, bo dla nich jest to coś dalekiego. To jest wojna przeciwko zwykłym ludziom, także przeciwko dzieciom - mówiła Polskiemu Radiu Oksana Mitrofanowa, politolog z Narodowej Akademii Nauk w Kijowie, która wzięła udział w konferencji otwierającej wystawę. Uczestniczył w niej również Jerzy Szumański, weteran Armii Krajowej i uczestnik powstania warszawskiego. - Uderza mnie to uczucie bezradności w stosunku do wojny, przerażenie wojną i jej konsekwencjami - tak samo jak ja widziałem to w Warszawie, tak jest obecnie na Ukrainie - powiedział Jerzy Szumański.

Wystawę można oglądać w "Domu Europy" do soboty, o od poniedziałku - w ogrodach paryskiego liceum Montaigne.


IAR/dad

Polska w grupie krajów, które chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji

23.09.2022 13:50
Polska, Irlandia i kraje bałtyckie chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji. Ta grupa przekazała Komisji Europejskiej własne propozycje do tworzonego pakietu restrykcji - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia. Jak informowała Beata Płomecka, Komisja rozpoczyna dziś konsultacje w sprawie kolejnych sankcji i będzie je kontynuować przez weekend. Na ich podstawie Komisja w przyszłym tygodniu opublikuje najnowszy pakiet.

Litwa wprowadza zakaz emisji rosyjskich i białoruskich programów do 2024 roku

23.09.2022 14:09
Litewski parlament wprowadził zakaz emisji rosyjskich oraz białoruskich programów radiowych i telewizyjnych. Decyzję podjęto w trybie pilnym.