Redakcja Polska

"Polskie Państwo na Uchodźstwie". Konferencja naukowa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

22.11.2022 14:25
Organizatorem konferencji jest Centrum Badań nad Historią Polskiego Państwa na Uchodźstwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Audio
  • Konferencja na KUL dotycząca polskiego państwa na uchodźstwie. Z prof. Jarosławem Rabińskim, dyrektorem Centrum Badań nad Historią Polskiego Państwa na Uchodźstwie KUL rozmawia Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Sarkofag prezydenta RP na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie
Sarkofag prezydenta RP na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza w Świątyni Opatrzności Bożej w WarszawieFoto: Andrzej Lange/PAP

Konferencja w Lublinie „Polskie państwo na uchodźstwie – zakres pojęciowy, działalność, znaczenie. Stan badań i postulaty badawcze” odbędzie się 23 listopada.

Jej celem jest szerokie przedstawienie problematyki istnienia polskich władz państwowych w warunkach emigracji w latach 1939 – 1991.

W trakcie obrad uczestnicy pochylą się nad fenomenem polskiego państwa na uchodźstwie: zakresem pojęciowym tego terminu, jego znaczeniu w dziejach polskiej niepodległości oraz aktualnym stanem badań i postulatami badawczymi.

Organizatorzy chcą również przedstawić polską emigrację polityczną na tle innych emigracji zimnowojennych, funkcjonujących w Europie po II wojnie światowej.

Z prof. Jarosławem Rabińskim, dyrektorem  Centrum Badań nad Historią Polskiego Państwa na Uchodźstwie KUL rozmawia Ewa Plisiecka.

Prezydenci RP na uchodźstwie doczekali się swojego mauzoleum. W sobotę uroczyste złożenie szczątków

08.11.2022 17:59
Zakończono prace nad Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. W podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w najbliższą sobotę uroczyście zostaną złożone szczątki trzech prezydentów: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zalewskiego i Stanisława Ostrowskiego.

Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie spoczęły w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

12.11.2022 20:00
Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego spoczęły w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.