Redakcja Polska

Koncerty, wystawy, rekonstrukcje bitew i konferencje naukowe - tak obchodzona będzie 160. rocznica powstania styczniowego

05.01.2023 15:37
Serię wydarzeń zainauguruje widowisko muzyczne w Teatrze Narodowym w Warszawie 22 stycznia. Muzycy w nowych aranżacjach zagrają powstańcze utwory, a aktorzy zinterpretują literackie upamiętnienia zrywu z lat 1863-1864.
Audio
  • Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr GlińskiFoto: Tomasz Gzell/PAP

W 160. rocznicę powstania styczniowego wiele wystaw przygotują Muzea Narodowe w Przemyślu, Białymstoku, Lublinie i Ossolineum we Wrocławiu. Dwie wystawy zostały już zrealizowane: "Ramię w ramię", organizowana przez Żydowski Instytut Historyczny, oraz "Powstanie styczniowe. W 160 rocznicę zrywu”, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Zaś na Zamku Królewskim w Warszawie będzie można oglądać wystawę "Miłość i obowiązek. Powstanie Styczniowe 1863", uwzględniającą szczególnie wątki powstania na Litwie, w tym niedawne odnalezienie szczątków i pamiątek po bohaterach 1863 roku na wileńskiej Górze Zamkowej.

Powstanie styczniowe wybuchło w 1863 roku - 22 stycznia  w Królestwie Polskim i 1 lutego na Litwie, trwało do jesieni 1864. - W 160 rocznicę tych wydarzeń planowane są wspólne obchody z Litwą i Ukrainą - zapowiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Powstanie styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez powstańcze oddziały przewinęło się około 200 tys. osób, brały w nim udział różne warstwy społeczeństwa.  

Mimo początkowych sukcesów powstanie zakończyło się przegraną. Ok. 10-20 tysięcy powstańców poległo w walkach, blisko tysiąc stracono, ok. 38 tys. skazano na katorgę lub zesłano na Syberię. Polaków dotknęły też liczne represje, m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja.

Jak podkreślają historycy, powstanie to zarazem jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski w XIX wieku i kolejna próba odzyskania przez kraj niepodległości. Mimo niedostatecznego przygotowania powstańcy przez półtora roku toczyli heroiczny bój z armią carską – największą wówczas lądową armią świata. Walczyli pod znakiem trójdzielnego herbu, na którym obok Polskiego Orła i Litewskiej Pogoni widniał Michał Archanioł, symbolizujący Ruś i trzeci polityczny naród dawnej Rzeczypospolitej. Powstańcom przyświecało hasło: "Równość–Wolność–Niepodległość". Wyjątkowy, a zarazem ostatni wspólny zryw Polaków i Litwinów, a także Rusinów, był symbolicznym zakończeniem dawnej Rzeczypospolitej. Powstanie styczniowe jest również otwarciem nowej epoki w społecznej historii Polski. Gwałtownie przyspieszyły wówczas przemiany cywilizacyjne, a niższe warstwy społeczne – chłopi i wielkomiejscy robotnicy – stały się wówczas aktywną częścią narodu.

IAR/ep

 

Na Rossie zapalono znicze na grobach powstańców styczniowych

23.01.2021 15:55
Przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Stara Rossą w sobotę uczcili pamięć powstańców styczniowych, zapalając znicze na ich grobach na wileńskim cmentarzu na Rossie.

Mińsk: album o polskich miejscach pamięci na środkowej i wschodniej Białorusi

19.02.2021 12:39
W Mińsku ukazał się album poświęcony polskim miejscom pamięci na środkowej i wschodniej Białorusi. Wydanie jest prezentowane na otwartych w piątek w białoruskiej stolicy targach książki.

W Cytadeli Warszawskiej uczczono 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

21.01.2022 16:47
Wieńce w Galerii Rządu Narodowego 1863 roku i w celi Romualda Traugutta złożyli przedstawiciele rządu, władz muzeum, urzędu marszałkowskiego, miasta oraz organizacje społeczne.