Redakcja Polska

W kraju i za granicą odbyła się 11. edycja biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"

06.03.2023 13:31
W biegu w ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą wzięło udział ogółem około 100 tysięcy uczestników. Celem inicjatywy jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego ruchu oporu w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Audio
  • W kraju i za granicą żołnierzy wyklętych uczczono podczas biegu "Tropem Wilczym" - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
11. edycja biegu Tropem Wilczym
11. edycja biegu "Tropem Wilczym"Foto: PAP/Rafał Guz

Organizatorom i uczestnikom biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" dziękował w specjalnym liście prezydent Andrzej Duda. Podziękowania odczytała przed warszawskim biegiem Lilia Luboniewicz z koordynującej bieg Fundacji Wolność i Demokracja.

Biegi odbyły się również za granicą. W Nowym Jorku w szóstej edycji wydarzenia uczestniczyło w niedzielę około 200 osób, w tym konsul RP Mateusz Gmura. - Spotykają się tutaj całe rodziny, przekazują dzieciom wiedzę o Żołnierzach Wyklętych. Chcieli nas zakopać, ale nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem – mówił polski konsul, który w biegu uczestniczył wraz z rodziną. Rzecznik prasowy biegu Barbara Konarska podkreśla, że bieg organizuje Polonia w krajach na różnych kontynentach – m.in. w Australii, RPA czy w Kanadzie.

Żołnierze wyklęci to nie tylko wojskowi, którzy w czasie drugiej wojny światowej działali w konspiracji i w Armii Krajowej, a po 1945 kontynuowali walkę o odzyskanie niepodległości. Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL profesor Filip Musiał przypomina, że to także ci, którzy dopiero po wojnie dołączyli do podziemnych struktur. To często uczniowie szkół średnich, nawet podstawowych, ale w swej działalności odwołujący się do dziedzictwa II Rzeczpospolitej oraz Wojsk Polskich na Zachodzie.  

Bieg „Tropem Wilczym” odbył się po raz 11-ty. Początek wydarzeniu dały zmagania 50 osób w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Od 2015 roku impreza to już bieg ogólnopolski. Na uczestników - w zależności od miejsca - czekają różne dystanse. Najczęściej to 5 i 10 kilometrów, ale najważniejszy i obowiązkowy jest dystans honorowy - 1963 metry. Nawiązuje on do roku śmierci Józefa Franczaka - "Lalusia" - ostatniego niezłomnego poległego w walce.

IAR/ep

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Andrzej Duda: oni zginęli za wolną Polskę

01.03.2023 18:12
Oni zginęli za wolną Polskę, taką, która nie tylko przyjmuje bezpieczeństwo, ale stała się na tyle silna, że może dziś dać to bezpieczeństwo innym - powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami powiatu sierpeckiego w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

75 lat temu rozpoczął się proces rotmistrza Witolda Pileckiego

03.03.2023 17:12
3 marca 1948 roku, rozpoczął się proces Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, jednego z żołnierzy wyklętych, walczących w powojennym podziemiu niepodległościowym.

W ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą biegi Tropem Wilczym w hołdzie żołnierzom wyklętym

05.03.2023 11:10
Jak co roku, obok okazji do wysiłku sportowego, bieg jest okazją do przypomnienia o bohaterach niepodległościowego podziemia.