X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

"To był moment heroiczny w życiu rotmistrza"

- Dotychczas wiedza na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce raczkowała. Dzisiaj jesteśmy w innym momencie. To przede wszystkim zasługa młodych ludzi, inicjatyw oddolnych i Lecha Kaczyńskiego, który potrafił mocą swojego urzędu sprawić, że Żołnierze Wyklęci zaczęli wracać do zbiorowej świadomości Polaków – powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Tadeusz Płużański. 25 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci historia Polski komunizm Tadeusz Płużański Lech Kaczyński Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych II wojna światowa

"Czcimy Żołnierzy Wyklętych za to, co zrobili dla Polski”

„Dziękujemy za wolną Polskę” - powiedział, zwracając się do Żołnierzy Niezłomnych podczas czwartkowych uroczystości w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, prezydent Andrzej Duda. „To chyba najstraszniejsze w naszym kraju miejsce walki do końca o niepodległą Rzeczpospolitą” – podkreślił. O Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Marcin Pasierbski (prezes Fundacji Służba Niepodległej), Marcel Lesik (Stowarzyszenie KoLiber) i Paweł Mosakowski (Studenci dla RP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych PRL prezydent

Pamięć o Wyklętych – nie tylko 1 marca

1 marca w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak podkreślali w Rozmowie PR24 Radosław Hołodniuk ze stowarzyszenia „Mohort Pamięci”, Janusz Waliś z fundacji „Łączka” i Paweł Szopa z fundacji „Red is Bad”, początek marca to jedynie apogeum różnego rodzaju akcji, prowadzonych przez organizacje w ciągu całego roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci historia Polski stalinizm Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Apel Pamięci. Politycy uczcili Żołnierzy Niezłomnych

„Przez 25 lat już wolnej Polski dochodziło do pomieszania pojęć - za ludzi honoru uważani byli ci, którzy byli zdrajcami. Dopiero dzisiaj symbolicznie zerwaliśmy ich generalskie epolety” – powiedział podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych premier Mateusz Morawiecki. O Żołnierzach Wyklętych mówił w Polskim Radiu 24 historyk Leszek Rysak (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci stalinizm Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dlaczego historia Żołnierzy Wyklętych była przemilczana?

1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Rozmowie PR24 – prof. Jan Żaryn, historyk i senator PiS, a także ks. Stanisław Małkowski, działacz opozycji demokratycznej w PRL – mówili m.in. o tym, dlaczego dopiero w ostatnich latach Niezłomnym przywracana jest należna im pamięć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stalinizm Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Prezydent do Niezłomnych: dziękujemy za wolną Polskę

Dziękujemy za wolną Polskę - powiedział, zwracając się do Żołnierzy Niezłomnych podczas czwartkowych uroczystości w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, prezydent Andrzej Duda. To chyba najstraszniejsze w naszym kraju miejsce walki do końca o niepodległą Rzeczpospolitą - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prezydent Andrzej Duda Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stalinizm PRL Żołnierze Wyklęci

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych. Głosy historyków

– To było zjawisko masowe – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, mówiąc o polskim podziemiu antykomunistycznym. Na naszej antenie o Żołnierzach Wyklętych opowiadali również dr Agnieszka Kamińska, Piotr Legutko z TVP Historia, a także Tadeusz Płużański i Janusz Waliś z Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL społeczeństwo stalinizm historia Polski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych. Głosy historyków

– To było zjawisko masowe – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, mówiąc o polskim podziemiu antykomunistycznym. Na naszej antenie o Żołnierzach Wyklętych opowiadali również dr Agnieszka Kamińska, Piotr Legutko z TVP Historia, a także Tadeusz Płużański i Janusz Waliś z Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL społeczeństwo stalinizm historia Polski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

"Tamte dzieje, tamte czasy rzuciły ziarno wolności"

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Premier Mateusz Morawiecki złożył zaś kwiaty przy Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  IPN Żołnierze Wyklęci historia Polski stalinizm Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Historyk: Żołnierze Wyklęci to dzieci naszej niepodległości

– Przez szeregi polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego mogło przejść nawet 200 tysięcy osób (…). To był największy ruch niepodległościowy, do czasu powstania „Solidarności” – mówił w Polskim Radiu 24 dr Kazimierz Krajewski z Instytutu Pamięci Narodowej. Na naszej antenie również rozmowy z Anną Szeląg z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, a także Krzysztofem Jabłonką, historykiem.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski IPN Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Witold Pilecki

"Dzień Pamięci Narodowych świętem polskiej wolności"

1 marca w całej Polsce obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe upamiętnia żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia, którzy mimo zakończenia II wojny światowej nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę. O święcie mówili w Polskim Radiu 24 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski i historyk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej doktor Mirosław Szumiło. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski

"Chcemy podziękować żołnierzom niezłomnym za walkę"

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, lecz już od kilku dni w kraju trwają obchody związane ze świętem ku czci żołnierzy niezłomnych „drugiej konspiracji” antykomunistycznego powstania niepodległościowego. O uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Żołnierzy Wyklętych historia Polski stalinizm