Redakcja Polska

"Niemcy uciekali w popłochu". Uczestnik walk o PWPW wspomina zdobycie kluczowej powstańczej reduty

02.08.2023 15:01
- Niemcy uciekali w popłochu - tak moment zdobycia gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w 79. rocznicę tego wydarzenia wspomina powstaniec warszawski, kapitan Juliusz Kulesza. Uczestniczył on w walkach o ten gmach, a wcześniej w latach okupacji niemieckiej był pracownikiem mieszczącej się tu Staatsdruckerei. Dziś Juliusz Kulesza wziął udział w oficjalnych obchodach upamiętniających zdobycie PWPW w Warszawie.
Zniszczony podczas Powstania Warszawskiego budynek PWPW
Zniszczony podczas Powstania Warszawskiego budynek PWPWpwpw.pl/

Weteran w rozmowie z Polskim Radiem zaznaczył, że Wytwórnia stała się bastionem broniącym od północnego wschodu dostępu do Starego Miasta. Juliusz Kulesza, ostatni żyjący żołnierz AK z grupy PWB/17/S, mówił, że powstańcy zastosowali strategię konia trojańskiego. - Kiedy Niemcy skutecznie bronili się od zewnątrz, od ulicy, to nagle tu na korytarzach posypały się na nich granaty. Tu zadziałała psychologia, po prostu popłoch, oni byli tym tak oszołomieni, że rzucili się do ucieczki - podkreślił powstaniec.

Weteran walk o PWPW dodał, że gmach był strategicznym bastionem dla warszawskiego Starego Miasta. - Pozornie Wytwórnia Papierów Wartościowych sprawiała wrażenie twierdzy, ze względu na swoją architekturę. Ale gdy dobrze się przyjrzeć, to te olbrzymie okna powodowały, że pociski nie musiały kruszyć muru. Niemcy po prostu wstrzeliwali się w budynek, przez te olbrzymie otwory okienne i dlatego nasza obrona dość wcześnie zeszła w dół. My praktycznie broniliśmy się z piwnicy, z suteren - wspominał kapitan Juliusz Kulesza.


Posłuchaj
00:16 12482965_1.mp3 Juliusz Kulesza, żołnierz AK z grupy PWB/17/S, mówił, że powstańcy zastosowali strategię konia trojańskiego (IAR)

 

Reduta PWPW padła 28 sierpnia, po wielu dniach zaciętych walk, momentami o każde piętro budynku. Zginęło tu niemal stu powstańców.

IAR/dad

"Zryw po latach upokorzeń". Powstańcy wspominają moment wybuchu walk z Niemcami

01.08.2023 13:21
Chęć odwetu za lata niemieckiej okupacji, ale też obawa o skalę przelanej krwi - tak moment wybuchu Powstania Warszawskiego wspominają w rozmowach z Polskim Radiem jego weterani.

"Nasza rodzina jest dumna z dokonań ojca i dziadka". Spotkanie z Barbarą Kiwerską - Nowosad

01.08.2023 14:59
- Jeżeli jestem w sierpniu w Warszawie, to zawsze uczestniczę w uroczystościach rocznicowych Powstania Warszawskiego, mówi w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Barbara Kiwerska - Nowosad, która na stałe mieszka w Kapsztadzie, w RPA. 

Po raz piąty przyznane zostaną nagrody "BohaterONy imienia Powstańców Warszawskich"

01.08.2023 19:54
To element ogólnopolskiej Kampanii "BohaterON - włącz historię!". Nagrody mają na celu wyróżnienie osób i instytucji, które podejmowały inicjatywy na rzecz promocji najnowszej historii Polski, edukacji historyczno-patriotycznej, a także współczesnego patriotyzmu.  

Warszawiacy zaśpiewali "(nie)zakazane piosenki" w rocznicę wybuchu powstania

02.08.2023 09:46
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, mieszkańcy Warszawy przy wsparciu profesjonalnych muzyków zaśpiewali powstańcze pieśni. W strugach deszczu na placu Piłsudskiego wybrzmiały m.in. utwory: "Warszawa, moja Warszawo", Sanitariuszka Małgorzatka", oraz "Pałacyk Michla".