Redakcja Polska

Powstańcy warszawscy wspominają Wigilię Bożego Narodzenia

24.12.2023 11:09
Wigilia Bożego Narodzenia, święta obchodzonego przez chrześcijan na pamiątkę przyjścia na świat Jezusa Chrystusa, to okazja do spotkań i składania sobie świątecznych życzeń. W sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego spotkało się kilkudziesięciu powstańców warszawskich wraz z rodzinami.
Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskie Narodowe Archiwum Cyfrowe

Sanitariuszka w Powstaniu Barbara Tokarska, pseudonim "Jola", z Pułku "Baszta" życzyła wszystkim Polakom pokoju i radości. "Życzę wszystkim rodakom spokoju i zjednoczenia, żebyśmy mogli jakoś radośnie patrzeć na świat i żeby nie było nienawiści". - apelowała. Dodała, że "życzy także wszystkiego najlepszego w życiu prywatnym oraz tego, żeby samotność, która dopada najstarszych, nie była ciężka i by można było się w tym odnaleźć, by każdy miał jakieś hobby, jakąś drogę i żeby było radośnie". - życzyła Barbara Tokarska, pseudonim "Jola".

Powstaniec warszawski Bogdan Bartnikowski, pseudonim "Mały", z IV Obwodu AK z Warszawy Ochoty przypominał swoją Wigilię czasu okupacji. - To były wzruszające Wigilie, byłem bardzo młody, marzyło się o nich, czekało się na choinkę na święta, na prezenty od rodziców. A za oknem syreny, słyszało się żandarmerię niemiecką i gestapo, baliśmy się, żeby nie zatrzymali się blisko domu. Szczęśliwie się nie zatrzymali - wspominał powstaniec. Dodał, że "były też piękne chwile, kiedy śpiewało się kolędy. - To były wspaniałe czasy dziecięce, choć niezwykle trudne i niebezpieczne - mówił łącznik Bogdan Bartnikowski.

Uroczystość była okazją do ponownego spotkania w gronie bohaterskich obrońców stolicy, wolontariuszy i wspólnych przyjaciół.

W Polsce obecnie mieszka około 370 powstańców warszawskich.


IAR/dad

Boże Narodzenie wśród Polaków w Rosji. "Dekoracje nie są w stanie rozświetlić cienia wojny"

22.12.2023 11:45
Rosyjska Polonia przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. W wielu miastach na terenie Federacji Rosyjskiej organizowane są przedświąteczne spotkania wspólnot Polonijnych. W części z nich uczestniczą polscy dyplomaci.

W Armenii Polonia przygotowuje się do Bożego Narodzenia

23.12.2023 10:38
Polacy mieszkający w różnych zakątkach świata przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. W Armenii nasi rodacy musieli o świątecznych potrawach pomyśleć kilka tygodni wcześniej. Nie wszystkie składniki tradycyjnych, polskich dań można kupić w tamtejszych sklepach.

Błogosławiona Rodzina Ulmów będzie Patronem Województwa Podkarpackiego

23.12.2023 17:37
Dziennik regionalny "Nowiny" informuje, że radni sejmiku obradujący w Rzeszowie jednogłośnie przez aklamację przyjęli uchwałę, aby ustanowić błogosławioną Rodzinę Ulmów Patronem Województwa Podkarpackiego. Z taką inicjatywą wystąpiła Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Fundacji Katolickich Diecezji Rzeszowskiej.

Rosyjska Polonia stara się kultywować polskie tradycje Bożego Narodzenia

23.12.2023 18:21
Rosyjska Polonia stara się utrzymać polskie tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Jak dowiedziało się Polskie Radio, w niemal wszystkich kościołach katolickich na terenie Rosji, w których pełnią posługę polscy kapłani w niedzielę zostanie odprawiona Pasterka w języku polskim.