Redakcja Polska

Polskie Radio Wilno rozpoczęło nadawanie 96 lat temu, dwa lata później ruszyła rozgłośnia we Lwowie

16.01.2024 12:44
Radio Wilno realizowało znakomite słuchowiska oraz programy literacko-artystyczne, Polskie Radio Lwów było zaś prężnie działającą instytucją, a sam Lwów w 1939 roku - najlepiej zradiofonizowanym miastem w kraju.    
Audio
  • Urodziny Polskiego Radia Wilno i Polskiego Radia Lwów - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Henryk Vogelfnger i Kazimierz Wajda w studiu Polskiego Radia Lwów
Henryk Vogelfänger i Kazimierz Wajda w studiu Polskiego Radia LwówFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Radio Wilno pełniło istotną rolę na Kresach, miało szerszy zasięg również poza Wilnem, dzięki temu skutecznie przeciwstawiało się sowieckiej propagandzie. Sygnałem rozgłośni był charakterystyczny głos kukułki. Nadawanie rozpoczęło 15 stycznia 1928 roku i było to zarazem pierwsze radio na ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej. Radiostacja w Wilnie przyciągała wielkie osobowości świata kultury i sztuki. Zespół tworzyli między innymi Witold Hulewicz, Tadeusz Byrski, Halina i Alfred Daunowie, Zbigniew Kopalko, Joanna Piekarska, Paweł Jasienica i Tadeusz Łopalewski. Radio Wilno było też jedną z najlepszych rozgłośni międzywojennych pod względem popularyzacji nauki.


Posłuchaj
04:55 Radio Wilno i Lwów.mp3 Urodziny Polskiego Radia Wilno i Polskiego Radia Lwów - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]

 

Rozgłośnia wileńska ciągle się powiększała i modernizowała. W lipcu 1939 roku gotowa była już stacja w miejscowości Wierszuliszki na wschodnich przedmieściach miasta. Pociąg z aparaturą nadawczą wyruszył 30 sierpnia 1939 roku z Warszawy do Wilna - lecz już tam nie dotarł. Polskie Radio Wilno nadawało program do 16 września 1939 roku, gdy zostało zbombardowane przez niemieckie samoloty. W 1944 roku Niemcy wysadzili maszty w Wierszuliszkach.

Rozgłośnia była czwartą, nie licząc głównej placówki Polskiego Radia, otwartą po radiostacjach w Krakowie, Poznaniu i Katowicach. Przed wojną działały ponadto rozgłośnie w Łodzi, Toruniu,  Baranowiczach i we Lwowie. Ta ostatnia zainaugurowała działalność równo dwa lata po rozpoczęciu nadawania przez rozgłośnię wileńską, 15 stycznia 1930 roku.  

Radio Lwów zyskało ogromną popularność m.in. dzięki "Wesołej Lwowskiej Fali" i słynnego duetu Szczepko i Tońko, który tworzyli Kazimierz Wajda i Henryk Vogelfänger. Do znanych postaci lwowskiej rozgłośni należeli też między innymi Ada Artzt, Wiktor Budzyński, Włada Majewska, Adam Sołtys i Rudolf Wacek. Stacja zamilkła po agresji sowieckiej na Polskę i wkroczeniu Armii Czerwonej do Lwowa we wrześniu 1939 roku. Obecnie działające Radio Lwów nadaje od 1992 roku, nawiązując do tradycji przedwojennej rozgłośni lwowskiej.

IAR/ep

 

90 lat temu rozpoczęto nadawanie audycji "Wesoła Lwowska Fala"

16.07.2023 17:19
"Wesoła Fala na masztach gra. I w wszystkich miastach o Lwowie gra, młodości piosnkę, humoru funt, niesie wam hasło: że śmiech to grunt!". 90 lat temu, 16 lipca 1933 r., rozgłośnia Polskiego Radia we Lwowie rozpoczęła nadawanie audycji "Wesoła Lwowska Fala".

Rusza 10. edycja Festiwalu Dni Kultury Polskiej w Wilnie

22.11.2023 11:48
Spektaklem dla dzieci „Awantura w mollDurze” w wykonaniu Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury rozpoczęły się w czwartek w Wilnie X Dni Kultury Polskiej. W ramach sześciu dni festiwalu, którego organizatorem jest Dom Kultury Polskiej w Wilnie (DKP), zaplanowano 14 wydarzeń – koncerty, spektakle dla dzieci i dorosłych, przegląd filmowy, dyskusje. Festiwal jest co roku najważniejszym wydarzeniem w ofercie Domu Kultury Polskiej w Wilnie oraz swoistą wizytówką instytucji.