Redakcja Polska

Sejm uczcił pamięć ofiar eksperymentów pseudomedycznych w Ravensbrűck

28.09.2022 13:03
Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie 80. rocznicy pierwszych eksperymentów pseudomedycznych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrűck oraz uczcił pamięć ich ofiar - kobiet z Polski.
Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia 80. rocznicy pierwszych eksperymentów medycznych w obozie koncentracyjnym Ravensbrck
Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia 80. rocznicy pierwszych eksperymentów medycznych w obozie koncentracyjnym RavensbrückFORUM/Interfoto/Wolfgang Korall

Sejm RP przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy pierwszych eksperymentów medycznych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrűck i oddał cześć ich ofiarom, Polkom.

"W 2022 roku przypada 80. rocznica pierwszych eksperymentów medycznych przeprowadzanych przez Niemców od 1 sierpnia 1942 roku do jesieni 1943 roku na 74 Polkach osadzonych w obozie koncentracyjnym Ravensbrűck.

Oddajemy cześć wszystkim polskim kobietom, dla których niemiecki obóz KL Ravensbrűck stał się „Golgotą”, szczególnie mając na uwadze te, które stały się „królikami doświadczalnymi” dla niemieckich lekarzy. Polki, poddane pseudomedycznym eksperymentom, oprócz doznanego bólu i cierpienia, zostały również pozbawione ludzkiej godności.

Niech ofiary zbrodniczych operacji doświadczalnych w KL Ravensbrűck staną się symbolem i przestrogą przed ponownym popełnieniem podobnych barbarzyńskich czynów, a zamieszczone na polskiej tablicy pamiątkowej w KL Ravensbrűck słowa „Jeśli echo ich głosów umilknie – zginiemy” utrwalają pamięć o okrucieństwie i bestialstwie niemieckich oprawców wobec ludzkości" - czytamy w uchwale sejmowej.

Obóz w Ravensbrück, położony ok. 80 km od Berlina otwarto w 1939 r. Szacuje się, że przeszło przez niego ok. 130 tys. kobiet i dzieci oraz ok. 20 tys. mężczyzn. Ok. 30 tys. więźniów zostało zamordowanych. W transportach znalazło się 40 tys. więźniarek z Polski. Osadzono tam m.in. działaczki społeczne, inteligentki, konspiratorki i uczennice tajnych kompletów. W 1942 r. Niemcy rozpoczęli zbrodnicze eksperymenty medyczne. Więźniarki z Polski stanowiły największą grupę więźniarek KL Ravensbrűck. Wiele z nich padło ofiarami eksperymentów pseudomedycznych przeprowadzanych przez lekarzy z SS. 


PAP/dad

Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc Ukrainie - uważa ambasador USA Mark Brzezinski

28.09.2022 11:29
Z pewnością uważam, że Polska udzielając pomocy Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla - przyznał ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Jesteśmy wzruszeni tą bezinteresownością i wspaniałością Polaków, którzy pomagali uchodźcom - dodał amerykański dyplomata.

Portal Politico o sabotażu gazociągów Nord Stream: kryzys energetyczny wkracza w niebezpieczną fazę

28.09.2022 12:57
Jeśli potwierdzą się informacje, że za eksplozjami, które uszkodziły dwa gazociągi Nord Stream stoi Rosji, będzie to oznaczać, że kryzys energetyczny w Europie wkroczył w nową, niebezpieczną fazę; grozi to otwarciem nieoczekiwanego frontu trwającej na Ukrainie wojny - przewiduje brukselski portal Politico.