Redakcja Polska

Przyznano nagrody IPN "Kustosz Pamięci Narodowej”

17.04.2023 11:50
W tym roku nagrodę otrzymały trzy osoby i dwie instytucje. Jej laureatami są ci, którzy upamiętniają historię narodu polskiego i przekazują dziedzictwo narodowe kolejnym pokoleniom.
Audio
  • Wręczono nagrody IPN "Kustosz Pamięci Narodowej" - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Arkadiusz Gołebiewski, jeden z wyróżnionych tegoroczną nagrodą Kustosz Pamięci Narodowej
Arkadiusz Gołebiewski, jeden z wyróżnionych tegoroczną nagrodą Kustosz Pamięci NarodowejFoto: PAP/Jan Dzban

Statuetki wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie, która zakończyła trzydniowy Kongres Pamięci Narodowej. Prezes IPN Karol Nawrocki przypomniał, że nagroda jest wręczana od 2002 roku, a jej laureatami są "strażnicy pamięci".

Wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, zajmujące się upamiętnianiem i popularyzacją historii Polski w latach 1939-1963, szczególnie zaś dziejów II wojny światowej oraz postaci związanych z Polskim Państwem Podziemnym i powojennymi organizacjami niepodległościowymi.

Statuetka „Kustosza Pamięci Narodowej” trafiła także do organizacji polonijnej z ponad 130-letnią tradycją Polish Falcons of America, utworzonej w 1887 roku. w 1887 roku. Od początku działalności jej członkowie podtrzymywali rodzime tradycje, organizowali lekcje języka polskiego i celebrowali patriotyczne uroczystości.

Wyróżnienie otrzymał autor i producent filmów dokumentalnych Arkadiusz Gołębiewski. To jeden z pierwszych polskich twórców audiowizualnych, który podejmował w swoich filmach tematykę Polaków ratujących Żydów, walk polskiego podziemia niepodległościowego z narzuconą Polsce komunistyczną władzą czy represji wymierzonych w „Solidarność”.

Statuetkę Kustosza Pamięci Narodowej otrzymał też ksiądz infułat Jan Sikorski - kapłan archidiecezji warszawskiej, doktor teologii, pierwszy naczelny kapelan Duszpasterstwa Więziennego RP. Pod koniec 1981 roku został oddelegowany przez prymasa Józefa Glempa do posługi wśród internowanych. W Areszcie Śledczym na Białołęce odprawiał msze, spowiadał, podnosił na duchu.

Pośmiertnie laureatem nagrodę Instytutu Pamięci Narodowej "Kustosz Pamięci Narodowej" został też Stanisław Maria Jankowski, historyk, badacz i publicysta.

W gronie dotychczas wyróżnionych znajdują się między innymi: historyk Tomasz Strzembosz, działacze społeczni Władysław Bartoszewski czy Zofia i Zbigniew Romaszewscy, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także instytucje, między innymi: Komitet Katyński, rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał i Polskie Muzeum w Rapperswilu.

IAR/ep

 

Instytut Pamięci Narodowej wręczył nagrody "Świadek Historii"

26.10.2022 12:28
Tegoroczni laureaci to działacze polonijni z Rumunii, Australii, Kazachstanu i Włoch oraz badacze dziejów zbrodni nazistowskich z Niemiec i żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej z Wielkiej Brytanii.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2023 15:11
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 1 marca od 2011 roku.

"Historia mówi przez pokolenia". W Warszawie trwa Kongres Pamięci Narodowej

14.04.2023 16:00
Na Stadionie Narodowym trwa Kongres Pamięci Narodowej. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej. Historycy, publicyści i naukowcy debatują nad świadomością historyczną Polaków i szukają nowych metod mówienia o historii.