Redakcja Polska

"Historia mówi przez pokolenia". W Warszawie trwa Kongres Pamięci Narodowej

14.04.2023 16:00
Na Stadionie Narodowym trwa Kongres Pamięci Narodowej. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej. Historycy, publicyści i naukowcy debatują nad świadomością historyczną Polaków i szukają nowych metod mówienia o historii.
Audio
  • Trwa Kongres Pamięci Narodowej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Prezes IPN Karol Nawrocki na Kongresie Pamięci Narodowej
Prezes IPN Karol Nawrocki na Kongresie Pamięci NarodowejPAP/Mateusz Marek

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski zaznaczył, że młodzi ludzie chętniej słuchają o heroicznej walce niż o innych tematach. "Badania socjologiczne prezentowane na kongresie wyraźnie pokazują, że młodzi ludzie chętniej słuchają o takiej heroicznej przeszłości, gdzie są bohaterowie, którzy walczyli, oddawali życie za wolną ojczyznę. Znacznie trudniej mówić o tematach, gdzie tej śmierci nie ma. Chociażby historia Solidarności to pokazuje, która w świadomości młodych ludzi jest prawie zupełnie nieobecna" - mówił Dariusz Piontkowski.

Wiceminister podkreślił, jak ważna jest rola nauczyciela w nauczaniu historii. "Trzeba używać nowoczesnych technologii, do których młodzież jest przyzwyczajona na co dzień w innych sytuacjach. Ale przede wszystkim w szkole potrzebny jest nauczyciel, który ciekawie prowadzi zajęcia. Sama technologia nauczyciela na pewno nie zastąpi. Nauczyciel powinien być autorytetem, który potrafi ciekawie opowiedzieć o historii. Nawet tej trudniejszej. Czasami imając się być może niestandardowych metod nauczania" - dodał Dariusz Piontkowski.

W ostatnim dniu "Kongresu Pamięci Narodowej" odbędzie się kilka debat poświęconych pielęgnowaniu pamięci historycznej przez organizacje pozarządowe, społeczników i młodzież. Wydarzenie organizowane przez IPN na Stadionie Narodowym ma na celu podjęcie debaty dotyczącej polityki i edukacji historycznej, a także ma pokazać najróżniejsze przedsięwzięcia zawiązane z prezentowaniem naszej historii.

Adam Lewandowski z Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że jedna z debat "Sztafeta pokoleń - przekazywanie pamięci i formacja kolejnych generacji Polaków przez organizacje społeczne" będzie poświęcona procesom inspiracji pokoleń do patriotycznych postaw.

Dodał, że organizatorzy debaty chcą pokazać, jak sztafeta pokoleń trwa i jak przekazywana jest pałeczka niepodległościowa. W debacie wezmą udział weterani II wojny, działacze opozycji antykomunistycznej, a także młodzież.

Z kolei dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Filip Musiał weźmie udział w debacie "Dziedzictwo i fenomen Solidarności oraz opozycji antykomunistycznej lat 70. i 80. XX wieku". Historyk wyjaśnił, że podczas debaty przede wszystkim będzie chciał przypomnieć, że Solidarność była największym fenomenem w całym bloku państw komunistycznych.

Pełny program Kongresu można znaleźć na stronie internetowej kongrespamiecinarodowej.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Oprócz debat zaplanowano pokaz filmów w ramach festiwalu filmów o totalitaryzmach "Echa Katynia" i zwiedzanie wystawy IPN.

Polskie Radio jest patronem medialnym Kongresu.


IAR/PP/ho

11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia

11.04.2023 15:47
Jego celem jest podkreślenie roli tego środka przekazu w naszym życiu. Radio, choć ma wielu konkurentów, wciąż ma największy zasięg, dociera do najodleglejszych zakątków globu.

83. rocznica drugiej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego

12.04.2023 12:17
Druga - z czterech - masowa deportacja ludności polskiej objęła rodziny jeńców wojennych z trzech obozów specjalnych, a także bliskich więźniów politycznych osadzonych w więzieniach zachodniej Ukrainy i Białorusi. Deportowano też rodziny wojskowych zbiegłych za granicę.

Polonia w Szekesfehervar i w Budapeszcie uczciła pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

15.04.2023 08:30
Polonia na Węgrzech uczciła w czwartek i piątek pamięć Polaków bestialsko zamordowanych przez Sowietów w Katyniu podczas II wojny światowej.

Prezydent Austrii zapowiada godne upamiętnienie ofiar byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gusen

15.04.2023 09:00
Chodzi o 35 tysięcy osób zamordowanych przez nazistów, w tym o około 27 tysięcy Polaków. Sprawa była tematem rozmów prezydentów Polski i Austrii w Wiedniu.