Redakcja Polska

Po raz piąty przyznane zostaną nagrody "BohaterONy imienia Powstańców Warszawskich"

01.08.2023 19:54
To element ogólnopolskiej Kampanii "BohaterON - włącz historię!". Nagrody mają na celu wyróżnienie osób i instytucji, które podejmowały inicjatywy na rzecz promocji najnowszej historii Polski, edukacji historyczno-patriotycznej, a także współczesnego patriotyzmu.  
Audio
  • Po raz piąty przyznane zostaną nagrody "BohaterONy imienia Powstańców Warszawskich" - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
BohaterOn - włącz historię
BohaterOn - włącz historięFoto: materiały prasowe

Od pierwszego sierpnia każda pełnoletnia osoba może zgłosić kandydata. Laureatów wybierze Kapituła Nagrody. Jej przewodniczącym jest minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który podkreśla, że jest to największa inicjatywa, która odnosi się do pamięci o bohaterach.

Jednym z kandydatów do nagrody "BohaterONy" w kategorii "osoba publiczna" jest Piotr Blak z zespołu Sorry Boys, który z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nagrał płytę "Moje serce w Warszawie". Jak mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, zespół doskonale rozumie trudny temat powstańczej stolicy, a jego członkowie to potomkowie  powstańców i osoby związane z pamięcią o powstaniu.

Jak wyjaśnia Agnieszka Łesiuk-Krajewska, pomysłodawczyni projektu i prezes fundacji Pokolenie Kolumbów, nagrody to tylko część ogólnopolskiej kampania "BohaterON - włącz historię". Projekt  ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W ramach akcji jej uczestnicy wysyłali kartki pocztowe z życzeniami i listy do Powstańców, okazując im w ten sposób pamięć i szacunek.

BohaterON to przede wszystkim nawiązywanie relacji, ale także konkretna pomoc. W ramach kampanii "BohaterON - włącz historię!" Powstańcom Warszawskim dostarczane im są obiady, środki higieniczne czy sprzęt medyczny.

IAR/ep

Trwa kolejna edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „BohaterON – włącz historię”

02.08.2022 13:19
Już po raz siódmy można napisać wiadomość do powstańców warszawskich. W tym roku, zamiast tradycyjnych listów papierowych, organizatorzy postawili na budowanie wirtualnej społeczności.

Za nami gala rozdania Nagród BohaterONy 2022 im. Powstańców Warszawskich

28.11.2022 13:48
Wyróżniania w siedmiu kategoriach są przyznawane osobom i instytucjom, które w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski oraz współczesny patriotyzm.  

Po raz pierwszy wystawa tramwajów, które jeździły po mieście w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2023 14:51
Przygotowaliśmy pierwszy raz wystawę tramwajów, które jeździły po mieście w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezentujemy trzy historyczne wagony - typu A świeża rekonstrukcja, typu C i techniczny wagon wieżowy, które wyglądają tak, jak wyglądały 79 lat temu - poinformowali stołeczni tramwajarze.

Warszawiacy zaśpiewali "(nie)zakazane piosenki" w rocznicę wybuchu powstania

02.08.2023 09:46
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, mieszkańcy Warszawy przy wsparciu profesjonalnych muzyków zaśpiewali powstańcze pieśni. W strugach deszczu na placu Piłsudskiego wybrzmiały m.in. utwory: "Warszawa, moja Warszawo", Sanitariuszka Małgorzatka", oraz "Pałacyk Michla".