X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Małżeństwo na emigracji. "Polskość jest w nas, my po części zostajemy w Polsce"

14.03.2021 18:01
Zapowiedziałam mężowi, że jak tylko dowiemy się, że spodziewamy się dziecka, to daje nam dwa lata na powrót do kraju. Chcemy, żeby nasze dzieci wychowały się w Polsce. Przekażemy im nasze wartości, zwyczaje, tradycje rodzinne w których się wychowaliśmy - mówi Natalia Bańczak, polska pielęgniarka, pracująca w szpitalu w Bristolu. Od 5. lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Trzy lata temu wyszła za mąż. - Planowaliśmy ślub więc Kamil wyemigrował za mną do Bristolu. Tu założył ze wspólnikiem firmę budowlaną - dodaje.
Audio
  • Z Natalią Bańczak o budowaniu polskiej rodziny na emigracji z perspektywy młodego małżeństwa rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Natalia i Kamil Bańczak
Natalia i Kamil BańczakFoto: arch N. Bańczak

Wyzwaniem dla młodego małżeństwa za granicą, poza dogadywaniem się we wspólnym życiu, jest język - wyjaśnia gość audycji „Kierunek: Polska”.

- Z jednej strony język obcy w kraju do którego się emigruje. Małżonkowie znają go często na różnych poziomach, a od tego zależy jak radzimy sobie na rynku pracy ale też w codziennym życiu np. robiąc zakupy. Z drugiej strony jest język ojczysty, którym większość Polaków na emigracji posługuje się w domu, w rozmowach z rodziną i znajomymi w Polsce, wśród znajomych polonijnych. Dodatkowo, gdy rodzina emigracyjna powiększa się o młodsze pokolenie, trzeba znaleźć sposób aby wraz z dziećmi pielęgnować język polski. To istotne, bo nawet jeśli w domu rozmawiamy po polsku, to dzieci wychowują się w środowisku wielojęzycznym i szybciej przyswajają język, którym posługują się częściej - tłumaczy Natalia Bańczak.

Kolejna kwestia z którą mierzą się małżeństwa na emigracji to odległość od rodziny. Sami borykają się z wyzwaniami codzienności, co oczywiście uczy samodzielności, ale też niesie ryzyko popełnienia wielu błędów bez dobrej rady i wsparcia najbliższych. A jak pojawią się dzieci, obecność i pomoc dziadków jest nieoceniona - przyznaje Polka.

Z Natalią Bańczak, o budowaniu polskiej rodziny na emigracji z perspektywy młodego małżeństwa, rozmawiała Małgorzata Frydrych.