X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

„Odnalazłam mój dom”. Krystyna Batruch o powrocie z emigracji

27.08.2021 12:15
„Wracałam do Polski po pięćdziesiątce z blisko trzydziestoletniej emigracji. Mój nowy dom znalazłam w otulinie Smołdzińskiego Lasu. Wiedziałam, że tu stworzę klimatyczny pensjonat, i w tym miejscu będę mieszkać oraz pracować do końca moich dni” - wspomina Krystyna Batruch.
Audio
  • O poszukiwaniu swojego miejsca w Polsce po powrocie z emigracji, budowaniu i prowadzeniu pensjonatu nad morzem i piasku na smołdzińskiej plaży z Krystyną Batruch rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Pensjonat Kalmus Krystyny Batruch w Smołdzińskim Lesie.
Pensjonat Kalmus Krystyny Batruch w Smołdzińskim Lesie.Foto: arch. Pensjonatu Kalmus

„O tutejszym piasku na plaży mogę mówić godzinami”– przyznaje Krystyna Batruch. „Przed wyjazdem do Niemiec pracowałam w szkole jako nauczycielka w tutejszej jednostce wojskowej. Wspomnienie tego pięknego miejsca towarzyszyło mi przez całe życie. Szukając działki pod pensjonat przejechałam całe polskie wybrzeże. Nieład architektoniczny nadmorskich miejscowości przyprawił mnie o ból głowy. Nie chciałam spędzić reszty życia w takim miejscu. Wówczas trafiłam do Smołdzina i znalazłam nieruchomość w cichym, klimatycznym miejscu. Lokalne prawo zabraniało budowania na tym terenie dużych hoteli. Liczyłam, że będą do mnie przyjeżdżać ludzie ciekawi piękna dzikiej przyrody” - wyjaśnia Polka.

„Oczywiście pieniądze na budowę domu skończyły się na parterze. Mimo, że znałam język polski, prawo budowlane oraz długa lista pozwoleń i zaświadczeń dla osoby spoza branży były zaporowe. Na szczęście mogłam liczyć na wsparcie przyjaciół w tym zakresie. Poza tym zależało mi na zachowaniu klimatu miejsca więc zbierałam cegły, belki i dachówki z rozbiórek. I tak trafiłam na języki sąsiadów, bo miejscowi „używanych” materiałów do budowy nie szanowali” - mówi gość audycji „Kierunek: Polska”.

„Po latach udało się postawić pensjonat z pięcioma pokojami gościnnymi. W międzyczasie ludzie mnie poznali i zaakceptowali, stałam się częścią lokalnej społeczności. Dziś goście przyjeżdżają z Hongkongu i z Nowego Jorku. Internet pozwala na kontakt z całym światem. Wszystkim staram się pokazać bogactwo polskiej oraz kaszubskiej kultury i kuchni” - podkreśla.

O poszukiwaniu swojego miejsca w Polsce po powrocie z emigracji, budowaniu i prowadzeniu pensjonatu nad morzem i piasku na smołdzińskiej plaży z Krystyną Batruch rozmawiała Małgorzata Frydrych.