X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

„Jest tam przecież mój kraj, moja ojczyzna”. Powrót z Niemiec po 31 latach

17.10.2021 11:00
„Wyjechałam z Polski z rodzicami, mając 10 lat. Wróciłam po czterdziestce. Szalona różnica czasu i mojej perspektywy. Oczywiście miałam kontakt z Polską i często w Polsce bywałam. Ale poważna decyzja o powrocie została podjęta dopiero teraz. Jednak na przestrzeni lat, ta myśl towarzyszyła mojemu życiu, że jest tam przecież mój kraj, moja ojczyzna. Tak to czułam” - wspomina Aleksandra Fedorska.
Audio
  • Z Aleksandrą Fedorską o powrocie do Polski z Niemiec po 31 latach rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Aleksandra Fedorska wróciła z Niemiec do Polski po 31 latach.
Aleksandra Fedorska wróciła z Niemiec do Polski po 31 latach.Foto: arch. prywatne A. Fedorskiej

 Polska bardzo zmieniła się przez czas mojej emigracji. Podjęłam nawet próbę powrotu do kraju w 2007 lub 2008 roku. Zaczęłam od poszukiwania pracy w Polsce ale wówczas mi się to nie udało. Te warunki były zupełnie inne. Dziś Polska też jest już innym krajem. Na szczęście warunki materialne, bytowe czy organizacyjne nie odbiegają od innych, europejskich krajów” - ocenia Aleksandra Fedorska.

Szczęśliwie polskie przedszkole mojemu synowi pasowało. Na początku chciał mówić po niemiecku ale nauczycielki poprowadziły go tak, że przez pierwsze miesiące zastępował niemieckimi słowami wyrazy, których nie znał w języku polskim. Po trzech latach biegle posługuje się językiem polskim. Muszę go teraz pilnować, by w Niemczech mówił po niemiecku”- dodaje z uśmiechem gość audycji „Kierunek: Polska”.

Co można podpowiedzieć osobom, które decydują się na powrót do kraju po wieloletniej emigracji? „Radzę złapać dystans do Polski ze wspomnień z dzieciństwa, ale także tego kraju sprzed 20, 10 laty. To jest już inny kraj, który się bardzo szybko zmienia, jest różnorodny i na każdym kroku zaskakuje na nowo. Warto poznawać Polskę taką jaka ona jest, bo wspomnienia są złudne. Takie podejście zapobiega rozczarowaniom. Dobrze też zmierzyć się z realiami przed przyjazdem, popytać, poszukać pracy, mieszkania, z kimś się zaprzyjaźnić” - radzi Polka.

Z Aleksandrą Fedorską, o powrocie do Polski z Niemiec po 31 latach, rozmawiała Małgorzata Frydrych.