Redakcja Polska

Festiwal Folkowisko 2022. "Zapraszamy na tradycyjne wesele do Gorajca"

13.07.2022 19:27
Inauguracyjna odsłona Folkowiska odbyła się w 2008 roku na Marcina i Mariny weselu w Gorajcu. „Zawsze powtarzam, że Festiwal Folkowisko to nasze pierwsze dziecko, od którego uczy się trójka naszych młodszych dzieci a także potomstwo naszych znajomych. Obecnie Festiwal wyznacza kolejne rocznice naszego ślubu a od kilku lat także rocznice naszego rodzinnego powrotu z emigracji do Polski. W tym roku również celebrujemy motyw wesela na Folkowisku, bowiem nasi przyjaciele, Kasia i Arek, pobiorą się w tym czasie” - mówi Marcin Piotrowski, pomysłodawca Folkowiska.
Audio
  • Z Marcinem Piotrowskim, inicjatorem Festiwalu Folkowisko, o weselu, od którego wszystko się zaczęło, muzyce, spotkaniu z przyjaciółmi, ukorzenieniu w pograniczu kultur oraz pomocy uchodźcom i Ukrainie, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Plakat Festiwalu Folkowisko 2022
Plakat Festiwalu Folkowisko 2022Foto: materiały prasowe Festiwalu Folkowisko 2022

Tegoroczny Festiwal Folkowisko jest wyjątkowy, bo bezpośrednio odnosi się do pomocy Ukrainie i uchodźcom. „Festiwal właściwie jest kolejnym elementem wsparcia, którego udzielamy od pierwszych godzin inwazji Rosji na Ukrainę potrzebującym na granicy i na terenach objętych wojną. Niby robimy sobie wolne od pomagania ale motyw ukraiński jest wpleciony w całe wydarzenie. Byliśmy z żoną emigrantami. 11 lat spędziliśmy w Irlandii. Doskonale wiemy jak to jest znaleźć się w obcym kraju, posługiwać się nowym językiem, uczyć nieznanych wcześniej kodów kulturowych. Dlatego mieszkając przy granicy z Ukrainą, nie mogliśmy pozostać obojętni. Cieszymy się, że udało się stworzyć sprawnie działającą społeczność wspierającą sąsiadów w potrzebie” - przyznaje gość audycji „Kierunek Polska”.

Co mamy w tym roku w programie Folkowiska? „Zapraszamy na trzy i pół dnia warsztatów, spotkań, koncertów i odkrywania lokalnych smaków. Zagrają u nas: Kapela Brodów, Tandirindum, Percival, Nicponie, Daj Ognia, Czarny Bez, Gordiy Starukh, Łapserdaki, Galicjanki z Roztocza, Kukaj Kukawko Kapela Towarzyska Do Tańca, Tęgie Chłopy, Chrust, Teatr Ognia, Joryj Kłoc, Paprykalaba. Z pewnością nie zabraknie pierogów od naszych pań z zespołu Niezapominajki. Dla najmłodszych przygotowaliśmy Dzieciowioskę. Gwarantujemy dobrą zabawę, min. konkurs na najbrudniejsze dziecko dnia. Przybywajcie do Gorajca, od 14 do 17 lipca, na Festiwal Folkowisko. Czekamy na was!”- zaprasza Marcin Piotrowski, organizator.

Z Marcinem Piotrowskim, inicjatorem Festiwalu Folkowisko, o weselu, od którego wszystko się zaczęło, muzyce, spotkaniu z przyjaciółmi, ukorzenieniu w pograniczu kultur oraz pomocy uchodźcom i Ukrainie, rozmawiała Małgorzata Frydrych.