Redakcja Polska

Justyna Elżbieta Wincko: rzucić wszystko i wyjechać z Nowego Jorku

31.03.2023 11:40
Nie planowałam emigracji. Wygrałam w loterii wizę więc pojechałam zobaczyć jak się żyje w Ameryce. Dopiero po studiach zdecydowałam się na dłuższy pobyt, który przedłużył się o dwadzieścia lat. I wówczas przyszła myśl, żeby rzucić wszystko i wyjechać z Nowego Jorku. Cieszę się, że wróciłam do domu – relacjonuje Justyna Elżbieta Wincko.
Audio
  • Z Justyną Elżbietą Wincko o powrocie do rodziny i domu z Nowego Jorku rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Justyna Elżbieta Wincko w Białymstoku po powrocie z Nowego Jorku.
Justyna Elżbieta Wincko w Białymstoku po powrocie z Nowego Jorku.Foto: archiwum Justyny Elżbiety Wincko

Po studiach wiedziałam, że proste prace dla studentki nie są dla mnie satysfakcjonujące, zapisałam się więc na intensywny kurs języka angielskiego w Nowym Jorku, by później móc zrobić dyplom w USA i podjąć pracę adekwatną do moich kompetencji i wykształcenia. To mi się udało. Wpadłam w rytm dorosłego życia, robienia kariery a lata mijały. Do Polski przyjeżdżałam co roku na dwa lub trzy tygodnie. Dużo się wówczas działo, odwiedziny, spotkania z rodziną i znajomymi, nie było czasu na refleksję. Dopiero pandemia obnażyła odległość dzielącą mnie od bliskich, od domu i ojczyzny – przyznaje Justyna Elżbieta Wincko.

Kiedy już można było ruszyć się z miejsca po pandemii, przyjechałam do Polski na sześć tygodni. Pamiętam jak siedząc w ogrodzie u znajomych pomyślałam, że chciałabym tak żyć. Potem przyszła kolejna myśl, dlaczego nie rzucić wszystkiego i nie wyjechać z Nowego Jorku. W Polsce czekała na mnie rodzina i dom w Białymstoku. Wyzwaniem było odnalezienie się na polskim rynku pracy, zwłaszcza, że chciałam nieco zmienić branżę, co polskim pracodawcom nie przypadło do gustu. Po chwilowym zawahaniu podjęłam decyzję o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. I to był bardzo trafiony pomysł – mówi gość audycji Kierunek Polska.

Z Justyną Elżbietą Wincko o powrocie do rodziny i domu z Nowego Jorku rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.