Redakcja Polska

Siostra Patrycja Skorupa: powołanie misyjne zwróciło mnie polskiej ziemi

26.05.2023 11:18
Siostra Patrycja Skorupa wychowała się w Grecji, gdzie wyemigrowali jej rodzice. Przyznaje, że na emigracji człowiek jest samotny. „Z jednej strony jesteś dzieckiem emigrantów więc trudno zintegrować się ze społecznością lokalną. Z drugiej, kiedy przyjeżdżałam do Polski, dla wszystkich byłam już stamtąd, a przynajmniej dwadzieścia lat temu były z tym związane pewne stereotypy, które komunikacji nie ułatwiały” - zauważa.
Audio
  • Z siostrą Patrycją Skorupą ze zgromadzenia Misjonarki dla Polonii od dorastaniu w Grecji, powrocie na polską ziemię oraz potrzebach duchowych polskich emigrantów rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Siostra Patrycja Skorupa: powołanie misyjne zwróciło mnie polskiej ziemi
Siostra Patrycja Skorupa: powołanie misyjne zwróciło mnie polskiej ziemiFoto: Misjonarki dla Polonii

Przyjeżdżałam do Polski na wakacje, co pozwoliło mi na codzienne posługiwanie się językiem polskim. Jednak pisać poprawnie i biegle czytać w języku polskim nauczyłam się dopiero po wstąpieniu do zgromadzenia Misjonarek dla Polonii. W nowicjacie w Poznaniu, pierwszy raz zamieszkałam sama w ojczyźnie rodziców. Powołanie misyjne zwróciło mnie polskiej ziemi. Odkrywam Polskę na nowo i bardzo mi się ona podoba. W dzieciństwie emigracja była barierą w kontaktach, dziś jej już nie odczuwam” - mówi siostra Patrycja Skorupa ze zgromadzenia Misjonarki dla Polonii.

Emigracyjne doświadczenie mojej rodziny i moje osobiste również pokazuje, że człowiek na emigracji jest bardzo osamotniony. Przestaje być członkiem wspólnoty czy społeczności. W Grecji dodatkowo katolików jest około jeden procent, zatem trudno poczuć się również członkiem Kościoła. Ja miałam szczęście, bo w mojej parafii były polskie siostry i bardzo pomogły mi odnaleźć się na emigracji. Chcę oddać w mojej posłudze to wsparcie w osamotnieniu polskim emigrantom w świecie” - podkreśla gość audycji Kierunek Polska.

Z siostrą Patrycją Skorupą ze zgromadzenia Misjonarki dla Polonii od dorastaniu w Grecji, powrocie na polską ziemię oraz potrzebach duchowych polskich emigrantów rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.