Redakcja Polska

PIE: ekonomia staje się głównym powodem powrotów do Polski z emigracji

21.07.2023 14:42
Gospodarka brytyjska przechodzi w ostatnich miesiącach bardzo trudne chwile. Widać, że wpływ pandemii, wojny a przede wszystkim brexitu sprawia, iż wśród rozwiniętych gospodarek Zachodu, Stanów Zjednoczonych radzi sobie najsłabiej. Brytyjski wzrost gospodarczy jest w bardzo złej kondycji, wciąż mamy recesję. Również na tle polskiej gospodarki, która jest bardzo stabilna widać, że Wielka Brytania mierzy się z najtrudniejszymi wyzwaniami gospodarczymi. Ma to przełożenie na sytuację migrantów, także polskich, i w wielu przypadkach obecnie ekonomia staje się głównym powodem powrotów do Polski z emigracji na Wyspach – wyjaśnia Paweł Śliwowski, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Audio
  • Z Pawłem Śliwowskim, wicedyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego o rozwoju polskiej gospodarki, który staje się podstawą powrotów Polaków z emigracji rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Powroty 2023: ekonomia staje się głównym powodem powrotów do Polski z emigracji
Powroty 2023: ekonomia staje się głównym powodem powrotów do Polski z emigracjiFoto: REDPIXEL.PLShutterstock

Dziś polska gospodarka jest już inną gospodarką niż ta, którą była w 2004 roku., gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej i gdy otwierały się dla Polaków europejskiej rynki pracy. Polskie firmy i polscy przedsiębiorcy doskonale wykorzystali możliwości i szanse jakie dawał wspólny rynek europejski. Włączyli się w tak zwane łańcuchy dostaw, łańcuchy wartości. Firmy zaczęły tworzyć podzespoły do produkcji firm europejskich i przez to wchodzić też na światowy rynek handlu. Bardzo dobrze rozwinął się w Polsce sektor produkcyjny. A w konsekwencji, także dzięki sile gospodarki znacząco obniżyło się w Polsce bezrobocie, do najniższego w Europie obecnie – mówi Paweł Śliwowski, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zaczynaliśmy od dużych fabryk, zwanych montowniami, dzisiaj mamy firmy, które tworzą, rozwijają i sprzedają własne produkty. W Polsce także pojawia się coraz więcej dużych, technologicznych firm, a więc to jest już wejście w te najbardziej rozwinięte sektory gospodarki. Budują je inżynierowie przyszłości, którzy programują, tworzą systemy informatyczne. Polska gospodarka przechodzi taką strukturalną przemianę, polscy pracownicy na tym korzystają. Mamy do czynienia z takim zjawiskiem, jak przechodzenie od kraju emigrantów, który przede wszystkim zasilał te zachodnie rynki pracy, do kraju, który sam będzie w coraz większym stopniu opierać się na migrantach zewnętrznych – zaznacza gość audycji Kierunek Polska.

Z Pawłem Śliwowskim, wicedyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego o rozwoju polskiej gospodarki, który staje się podstawą powrotów Polaków z emigracji rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.