Redakcja Polska

Wiceszef MSZ: udział w wyborach jest znakiem zaangażowania Polonii w sprawy krajowe

20.06.2020 14:00
- Ja osobiście zachęcałem Polonię do aktywnego udziału w tych wyborach, bo to jest znakiem zaangażowania Polonii w sprawy krajowe - podkreśla Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ. - Nam zależy na tym, żeby jak najwięcej naszych rodaków w tych wyborach uczestniczyło, żeby jak najwięcej osób oddało swój głos i podkreśliło swoją więź z kraje. Żadne działanie, które podejmuje MSZ, nie ma i nie miało nigdy na celu ograniczania udziału Polonii w wyborach, a wprost przeciwnie - dodał.
Audio
  • W magazynie m.in. o planowanej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, przyszłości obecności wojsk amerykańskich w Niemczech, 80. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów do Auschwitz [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o planowanej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i rozmowach z prezydentem Donaldem Trumpem. Rozmowy mają dotyczyć między innymi współpracy wojskowej, handlowej i w dziedzinie energetyki. Rozmowy o bezpieczeństwie mają się toczyć w kontekście ewentualnej relokacji części amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski.

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że prezydent Andrzej Duda jedzie do Stanów Zjednoczonych rozmawiać między innymi o amerykańskiej obecności militarnej w Europie.

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla agencji Baltic News Service, który ukazał się w języku litewskim podkreślił, że Polska konsekwentnie dąży do zwiększenia obecności wojskowej USA na swoim terytorium. "Jednak nie kosztem zmniejszenia amerykańskiego kontyngentu w Niemczech" - podkreślił. Donald Trump potwierdził zamiar redukcji wojsk amerykańskich w Niemczech do 25 tysięcy. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

W magazynie informujemy także o tym jak NATO przygotowuje się do potencjalnego powrotu jesienią pandemii koronawirusa.

Przypominamy też zasady udziału w wyborach prezydenckich Polonii. 28 czerwca w Polsce i poza jej granicami wybierać będziemy prezydenta. Jak wybory będą przebiegały za granicą? Na konferencji Piotra Wawrzyka, sekretarza stanu w MSZ był Przemysław Pawełek.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw zagranicznych w wyborach prezydenckich 2020 r. zostało utworzonych 169 obwodów do głosowania za granicą. Z wykazu wynika, że w 74 obwodach wyborcy za granicą będą mogli głosować wyłącznie korespondencyjnie. Zgodnie z kalendarzem wyborczym do  15 czerwca trzeba było zgłosić do konsula zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą.

Wiceszef MSZ zaznaczył, że głosowanie stricte korespondencyjne zostało wprowadzone m.in. przez USA, Wielka Brytania czy Niemcy. - Ale to nie my zdecydowaliśmy o tym, jako MSZ, że w tych krajach takie głosowanie powinno być przeprowadzone. To jest decyzja, zgoda na tylko takie głosowanie ze strony władz poszczególnych krajów. Polski MSZ nie ma na to wpływu - podkreślił Piotr Wawrzyk.

Wiceszef MSZ zaznaczył ponadto, że to również władze danego państwa decydują, czy w ogóle zgadzają się na przeprowadzenie u siebie wyborów, a "jeżeli tak, to w jakiej postaci, w jakiej formie z tych, które dopuszcza polskie prawo". Wawrzyk poinformował, że nie będzie możliwości udziału w wyborach np. w Wenezueli, Peru i Kuwejcie. Podkreślił, że odmowa zgody na przeprowadzenie wyborów w danych państwach wynika z sytuacji pandemicznej.

80 lat temu, 14 czerwca 1940 roku, do obozu koncentracyjnego Auschwitz przybył pierwszy transport z 720 polskimi więźniami. Tę datę uznaje się za początek działalności niemieckiego obozu koncentracyjnego. Tego dnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W Oświęcimiu odbyły się uroczystości rocznicowe, w których wziął udział prezydent Andrzej Duda.

W czasie działania obozu Auschwitz oraz zespołu obozów Auschwitz-Birkenau Niemcy deportowali tam co najmniej 1 300 000 więźniów ponad 20 narodowości.

Fundacja PLUGin ogłosiła nazwiska 10 nominowanych do API Awards - nagród przyznawanych tym, którzy najbardziej przyczyniają się do budowania globalnej marki Polski i Polaków w obszarze nowych technologii i innowacji. Nagroda „Ambasadorzy Polskich Innowacji” wręczana jest co roku, za okres ostatnich 12 miesięcy. Jej pierwsza edycja miała finał w październiku 2019 roku podczas Polish Tech Day w Londynie, gdy świętowano 30 lat polskiej transformacji.

Celem nagrody jest docenienie i promowanie osób, które swoją biznesową, naukową lub społeczną działalnością wyróżniają się na globalną skalę i tym samym zmieniają wizerunek Polski i Polaków w świecie. Ideą nagrody jest promowanie obrazu nowej polskiej emigracji, nie tylko za granicą, ale także w Polsce. Z Anną Paczkowską z Fundacji PLUGin rozmawia Ewa Plisiecka.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Aleksandrą Mościcką, założycielką Grupy "Powroty".

Trwa nabór filmów, wideoklipów i dokumentów radiowych na XII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Szczegóły przybliża Katarzyna Semaan.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.