X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polsko-amerykańska umowa o współpracy wojskowej ratyfikowana przez prezydenta

13.11.2020 14:03
Dalsze zwiększanie liczebności wojsk Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Polsce oraz ustanowienie nowych ram prawnych obecności amerykańskich żołnierzy w naszym kraju - przewiduje polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy obronnej, ratyfikowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Audio
  • W magazynie m.in. o szczepionce na COVID-19, o ratyfikowaniu polsko-amerykańskiej umowy wojskowej i obchodach 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości [posłuchaj]
Szef MON Mariusz Błaszczak (drugi z lewej) podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
Szef MON Mariusz Błaszczak (drugi z lewej) podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w WarszawiePAP/Jakub Szymczuk/KPRP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o pojawieniu się realnych szans na szczepionkę na koronawirusa. Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że rozwijany przez niego projekt szczepionki na COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Tematem zajęła Katarzyna Semaan.

Sztab Donalda Trumpa intensyfikuje działania prawne dotyczących potencjalnych nieprawidłowości wyborczych. Mają one dotyczyć kluczowych stanów. Tymczasem Joe Biden przygotowuje się do przejęcia władzy. Więcej w relacji Przemysława Pawełka.

Dalsze zwiększanie liczebności wojsk Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Polsce oraz ustanowienie nowych ram prawnych obecności amerykańskich żołnierzy w naszym kraju - przewiduje polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy obronnej, ratyfikowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Szczegóły przedstawia Katarzyna Semaan.


W kraju i za granicą, dużo skromniej niż w latach ubiegłych, obchodziliśmy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Wilnie przedstawiciele polskiej ambasady złożyli wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie. W tym roku z powodu pandemii nie odbyły się jednak tradycyjne obchody Święta Niepodległości z udziałem polskiej społeczności na Litwie. Relację przygotował Kamil Zalewski.

Uroczystą Mszą świętą w intencji ojczyzny rozpoczęły się lwowskie obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Mszy świętej przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Informacje na ten temat zebrał Eugeniusz Sało.

W Skierniewicach odsłonięto pomnik „Przed Bitwą Warszawską", który upamiętnia i będzie przypominał o przyjaźni Polaków z Węgrami, Francuzami i towarzyszami broni z Ukrainy. Na pomniku uwiecznieni zostali przedstawiciele narodów współpracujących ze sobą w 1920 roku: marszałek Józef Piłsudski, węgierski premier Pál Teleki, ukraiński dowódca, ataman Symon Petlura oraz Charles de Gaulle, doradca wojskowy w Sztabie Wojska Polskiego, późniejszy prezydent Francji. Relacjonuje Michał Fedusio.

W tym roku minęła 20 rocznica śmierci wybitnego pianisty i kompozytora Władysława Szpilmana. Urodził się w 1911 roku w Sosnowcu w rodzinie żydowskiej. Kształcił się w Warszawie. W 1935 roku rozpoczął pracę jako pianista w Polskim Radiu, z którym związany był do 1963 r. Szpilman stracił podczas II wojny światowej całą rodzinę. Sam kompozytor przeżył dzięki pomocy wielu ludzi, także kolegów z Polskiego Radia oraz oficera Wermachtu Wilma Hosenfelda. Swoje losy opisał Władysław Szpilman w książce "Śmierć miasta" i to na jej podstawie Roman Polański nakręcił wielokrotnie nagradzany film "Pianista".​

Historię ojca przypominał Andrzej Szpilman, gość Marii Wieczorkiewicz opowiadając także o tym, czym była muzyka w życiu całej rodziny kompozytora.

W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Dziś rozmawiamy o kulturze języka polskiego, w tym o środkach językowych dodających polszczyźnie ekspresji.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.