X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Jubileusz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie

13.02.2021 19:18
20 lat temu polski parlament zdecydował o powstaniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Od samego początku celem działania placówki było otoczenie opieką spuścizny Fryderyka Chopina i wartości z nią związanych. Bogata i wielowątkowa działalność Instytutu na przestrzeni dwóch dekad obejmuje m.in. organizację szesnastu edycji festiwalu „Chopin i jego Europa”, dzięki którym Warszawę odwiedziły dziesiątki wybitnych artystów.
Audio
  • W magazynie m.in. o szczycie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Juracie, raporcie MFW na temat Polski i zakończeniu konserwacji Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie [posłuchaj]
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Fortepian firmy Sebastian Erard wykonany w 1856 (nr 26606) należący do Ferenca Liszta
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Fortepian firmy Sebastian Erard wykonany w 1856 (nr 26606) należący do Ferenca LisztaWikipedia/Boston9/Creative Commons

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Juracie.

Prezydenci państw V4 zaapelowali o przyspieszenie programu szczepień w Unii Europejskiej. Odbudowa społeczno-gospodarcza po pandemii była jednym z głównych tematów dwudniowego szczytu przywódców Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Spotkanie zainaugurowało obchody 30. rocznicy powstania wyszehradzkiego sojuszu.

W wystąpieniu otwierającym obrady, prezydent Andrzej Duda pochwalił zapowiedzi nowej amerykańskiej administracji w sprawie bezpieczeństwa w Europie. Jak podkreślił, dzięki aktywności krajów naszego regionu podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku zdecydowano o zwiększeniu obecności wojsk Sojuszu na jego wschodniej granicy.

"W tym kontekście pozytywnie przyjmujemy deklaracje administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena dotyczące dalszego wzmacniania więzi transatlantyckich i ożywienia relacji w ramach NATO. Bliska, strategiczna współpraca z USA odgrywa bowiem kluczową rolę dla bezpieczeństwa Europy" - powiedział polski prezydent.

Do końca czerwca Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej.

W magazynie mówimy też o raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który przewiduje powrót Polski w tym roku, na ścieżkę wzrostu gospodarczego i mocne odbicie w roku 2022. Rada Wykonawcza Funduszu opublikowała właśnie coroczny raport z przeglądu polskiej gospodarki.

Z dyrektorem wykonawczym Międzynarodowego Funduszu Walutowego Piotrem Trąbińskim rozmawiał w Waszyngtonie nasz korespondent Marek Wałkuski.

W audycji również o tym, że Narodowy Bank Polski pracuje nad Narodową Strategią Bezpieczeństwa Gotówki. Jednym z jej celów jest zagwarantowanie Polakom możliwości bezpiecznego płacenia banknotami i monetami w każdym sklepie czy punkcie usługowym.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Henryka Jerzego Chmielewskiego - "Papcia Chmiela" - Orderem Orła Białego. Odznaczenie podczas pogrzebu twórcy wręczyła jego rodzinie szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

Najbliższa rodzina, przedstawiciele władz i wielbiciele twórczości Henryka Jerzego Chmielewskiego - pożegnali "Papcia Chmiela". Uroczystość pogrzebowa grafika, rysownika i publicysty, autora serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek", w czasie II wojny światowej żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego odbyła się na Wojskowych Powązkach. Szczegóły w relacji Ewy Plisieckiej.

Naszym gościem jest Juliusz Szymczak- Gałkowski, wiceprezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", z którym rozmawiamy o Polonijnym Roku Norwida.

20 lat temu polski parlament zdecydował o powstaniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Placówka została utworzona na mocy „Ustawy o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina” z 3 lutego 2001 roku.

Od samego początku celem działania Instytutu było otoczenie opieką spuścizny Fryderyka Chopina i wartości z nią związanych. Bogata i wielowątkowa działalność Instytutu na przestrzeni dwóch dekad obejmuje m.in. organizację szesnastu edycji festiwalu „Chopin i jego Europa”, dzięki którym Warszawę odwiedziły dziesiątki wybitnych artystów. Wielu z nich - tak jak Marthę Argerich, nieżyjącego już Fransa Brüggena czy Fabio Biondiego - połączyła z festiwalem głęboka i serdeczna przyjaźń, która zaowocowała wieloma wyjątkowymi wydarzeniami.

Kładąc nacisk na dialog pomiędzy instrumentami współczesnymi a instrumentami z czasów Fryderyka Chopina, festiwal „Chopin i jego Europa” uczynił Warszawę jednym ze światowych centrów wykonawstwa historycznie poinformowanego.

Pierwsza dekada działalności Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w znacznej mierze podporządkowana była przygotowaniom do wielkiego jubileuszu 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w roku 2010. Obchody miały wymiar globalny i spotkały się z ogromnym rezonansem na całym świecie.

W 2010 roku otwarte zostało Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, jedno z najnowocześniejszych i najchętniej odwiedzanych muzeów biograficznych. Muzeum, które posiada największą na świecie kolekcję chopinianów, gościło już ponad milion osób. O działalności placówki, z jej rzecznikiem Aleksandrem Laskowskim, rozmawia Michał Fedusio.

W programie mówimy również o zakończeniu konserwacji ołtarza Wita Stwosza w krakowskiej Bazylice Mariackiej.

W cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie", odwiedzamy Berdyczów na Ukrainie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.