Polskie Radio
Section05
MFW

Eksperci: niemiecka gospodarka słabnie, rozwój przesuwa się do nowych członków UE

Niemiecka gospodarka słabnie, a punkt szybkiego rozwoju gospodarczego przesuwa się do państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym do Polski. Jest to efekt znacznego uzależnienia gospodarki niemieckiej od tanich surowców z Rosji, stawiania na zieloną energetyką oraz  ogromnej liczby imigrantów o niskich kompetencjach zawodowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Katarzyna Żukrowska, SGH i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA recesja Niemcy pkb OZE MFW

Eksperci: polska gospodarka jest coraz lepiej oceniana przez MFW

Ocena polskiej gospodarki istotnie się poprawiła. MFW przewiduje, że nasz wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 1,2 proc. To cieszy, choć jeżeli chcemy gonić bogate gospodarki Zachodu nie może nas zadowalać. Ważne będą inwestycje publiczne, pieniądze dla samorządów i środki na KPO - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału zarządzania UW oraz Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA MFW pkb inflacja stopy procentowe OECD

Eksperci: pomysł PSL o dobrowolnych składkach na ubezpieczenie społeczne dla wybranej grup obywateli jest absurdalny

Dobrowolna składka na ZUS od przedsiębiorców to propozycja, która nigdy by się nie sprawdziła. Ludzie mają to do siebie, że dziś nie chcieliby ponosić obciążeń na własną przyszłość, ale gdy ona nadejdzie wyciągnęliby rękę, żeby ktoś na dał pieniądze. Od tej propozycji jest tylko krok do dobrowolnych podatków. Tak ocenili propozycję PSL goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień z XTB i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja składka zus pracodawcy stopy procentowe MFW fed

Eksperci: stabilne perspektywy dla polskiej gospodarki

Perspektywy dla polskiej gospodarki są stabilne, choć mierzymy się jak cały świat z kryzysem gospodarki. Jest on u nas jednak płytki, a już na drugi kwartał agencje ratingowe zgodnie przewidują dla nas wzrosty. Przyczyną mają być spadek inflacji i korzystniejsze warunki zewnętrzne. Na dziś nie widać żadnych zagrożeń dla wypłacalności Polski, ale potrzebne jest wskazanie finansowania rosnących wydatków - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk oraz dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja rating OECD MFW deficyt budżetowy pkb

Premier Morawiecki w Waszyngtonie: wygrana Ukrainy wyeliminuje bariery dla szybszego wzrostu gospodarczego

- Wojna na Ukrainie jest jednym z głównych powodów wolniejszego wzrostu światowej gospodarki, a zwycięstwo Ukrainy wyeliminuje część tych przyczyn - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który bierze udział w debacie na szczycie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki MFW bank światowy Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja GOSPODARKA ŚWIAT

Ukraina otrzymała już 35 mld euro wsparcia. Szefowa MFW: kryzys stwarza ryzyko globalnej recesji

Społeczność międzynarodowa przekazała już 35 mld euro wsparcia dla Ukrainy - powiedziała w wywiadzie dla francuskiego tygodnika "Le Journal du Dimanche" szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa. Ekonomistka stwierdziła również, że osłabiona pandemią, wojną na Ukrainie i kryzysem inflacyjnym Europa znajduje się w trudnej sytuacji gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina wojna 2022 kryzys recesja inflacja bezpieczeństwo energetyczne MFW Unia Europejska

"Gospodarka światowa nadal stoi przed poważnymi wyzwaniami". Znamy najnowszą prognozę MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozostawił bez zmian prognozę wzrostu światowego PKB w 2022 r. na poziomie 3,2 proc., a na 2023 r. obniżył do 2,7 proc. - podano w październikowej edycji World Economic Outlook. Według MFW istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do dalszego spadku aktywności gospodarczej i wzrostu CPI.
Zobacz więcej na temat:  MFW wojna na Ukrainie GOSPODARKA pkb wzrost gospodarczy inflacja