Polskie Radio
Section05
MFW

Rośnie ryzyko globalnej recesji. Georgiewa: rok 2022 będzie trudny, ale 2023 może być jeszcze trudniejszy

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa oświadczyła, że perspektywy dla światowej gospodarki "znacznie się pogorszyły" i nie można wykluczyć, biorąc pod uwagę podwyższone ryzyko, ewentualnej globalnej recesji w przyszłym roku. MFW ma opublikować swoją zaktualizowaną prognozę na 2022 i 2023 rok pod koniec lipca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA MFW recesja inflacja prognoza pkb

"Wzrost PKB Polski w 2022 r. o 4,6 proc.". MFW pozytywnie ocenił stan polskiej gospodarki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie ocenił stan polskiej gospodarki oraz przewiduje wzrost PKB Polski o 4,6 proc. w 2022 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dług publiczny - według prognoz MFW - wyniesie 52,1 proc. , a deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych sięgnie 3,1 proc. PKB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb MFW deficyt budżetowy dług publiczny prognoza Ministerstwo Finansów inflacja finanse publiczne

Polska gospodarka na 23. miejscu pod względem wielkości PKB. Sprawdź dane

Na koniec 2021 roku, pod względem wielkości PKB, które osiągnęło wartość ok. 660 mld USD, Polska znalazła się na 23 miejscu na świecie i 6 w UE. Tak wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Według eurodeputowanego z PiS Zbigniewa Kuźmiuka powinniśmy zacząć ubiegać się o miejsce w G-20, o czym pisze w portalu wPolityce.pl
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb MFW G-20 inwestycje gospodarka polska USA Japonia Chiny Unia Europejska

Jaka będzie inflacja w roku 2022? Znamy opinię profesor Elżbiety Mączyńskiej z SGH

Wiele wskazuje, że inflacja w 2022 roku powoli będzie się zmniejszać, choć jeszcze nie wróci do celu inflacyjnego NBP - powiedziała PAP prof. SGH Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE). Podkreśliła silny potencjał polskiej gospodarki, ale poziom niepewności jest tak duży, że potrzebne są "scenariusze awaryjne".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb OECD bank światowy rating Polski MFW

MFW pozytywnie ocenia polską politykę fiskalną. Zwraca też uwagę na dobrą sytuację na rynku pracy

MFW pozytywnie ocenił działania banku centralnego z zakresu polityki pieniężnej. Zdaniem MFW wzrost inflacji CPI do 7,7% w listopadzie br. wynikał głównie z czynników zewnętrznych, w tym kształtowania się cen energii. Zgodnie z prognozami inflacja CPI osiągnie maksimum pod koniec bieżącego roku, a wraz z upływem roku 2022 będzie się obniżać.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe NBP Ministerstwo Finansów MFW finanse publiczne

Jubileusz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie

20 lat temu polski parlament zdecydował o powstaniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Od samego początku celem działania placówki było otoczenie opieką spuścizny Fryderyka Chopina i wartości z nią związanych. Bogata i wielowątkowa działalność Instytutu na przestrzeni dwóch dekad obejmuje m.in. organizację szesnastu edycji festiwalu „Chopin i jego Europa”, dzięki którym Warszawę odwiedziły dziesiątki wybitnych artystów.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda grupa wyszehradzka MFW gospodarka polska KULTURA Kresy Kraków Fryderyk Chopin