Redakcja Polska

30 lat temu zainaugurowano działalność Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

24.04.2021 08:45
Dziś Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest jedną z największych instytucji tego typu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst, rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych, oraz rynek energii.
Audio
  • W magazynie m.in. o udziale polskich żołnierzy w misji NATO w Turcji, o relacjach UE z Rosją, 30-leciu warszawskiej GPW i rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock, Autorstwa shutter_o

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o udziale polskich żołnierzy w misji NATO w Turcji. Przez kilka miesięcy Lotnicy Marynarki Wojennej będą wspierać działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa na południowym wschodzie Sojuszu. Weszli w skład operacji NATO rozpoczętej w 2015 roku. Informacje na ten temat zebrała Ewa Plisiecka.

W audycji także o pogarszających się relacjach Rosji z krajami UE. Rosja wydala pięciu polskich dyplomatów. Wskazane przez rosyjskie MSZ osoby mają opuścić Federację Rosyjską do 15 maja.

Słowacja z kolei podjęła decyzję o wydaleniu trzech rosyjskich dyplomatów. Jest to akt solidarności z Czechami, które w czwartek postanowiły o wydaleniu kolejnych pracowników rosyjskiej ambasady w Pradze.

Premier Słowacji Eduard Heger ogłosił, że wydaleni rosyjscy dyplomaci muszą opuścić kraj w ciągu tygodnia: "W związku z sytuacją geopolityczną i aktualnymi wydarzeniami w Republice Czeskiej, z którą się solidaryzujemy, trzech przedstawicieli rosyjskiej misji dyplomatycznej musi zakończyć swoją działalność."

Litwa, Łotwa i Estonia również wydalają rosyjskich dyplomatów. Władze w Wilnie nakazały opuszczenie kraju dwóm przedstawicielom Moskwy, a władze w Rydze i Tallinie - po jednym. Wydalenie rosyjskich dyplomatów jest gestem solidarności wobec Czech. Tę część programu przygotowała Katarzyna Semaan.

W ponad 80. miastach Rosji odbyły się demonstracje solidarności z Aleksiejem Nawalnym. Łącznie policja zatrzymała ponad 1000 osób. Relacjonujemy protesty.

Mówimy również o przebiegu pandemii koronawirusa. Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 3 miliony i 76 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 145 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

30 lat temu zainaugurowano działalność Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Pierwsza sesja, 16 kwietnia 1991 roku, odbyła się z udziałem 7 domów maklerskich. Notowano akcje 5 spółek, wpłynęło 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót wyniósł 2 tysiące dolarów amerykańskich.

Akt założycielski warszawskiej giełdy podpisano cztery dni wcześniej, 12 kwietnia, niecały miesiąc po uchwaleniu przez Sejm Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych.

Dziś Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest jedną z największych instytucji tego typu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst, rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych, oraz rynek energii. Na obu parkietach warszawskiej giełdy są notowane akcje i obligacje ponad 800 emitentów o łącznej kapitalizacji wynoszącej miliard 100 milionów złotych. 

Z okazji jubileuszu GPW zorganizowano uroczystości z udziałem m.in. prezydenta i szefa rządu. Relację przygotował Michał Fedusio.

W kartce z kalendarza przypominamy rocznicę wybuchu powstanie w getcie warszawskim. 78 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta, podjętej w ramach realizowanego przez nich planu zagłady europejskich Żydów.

W rocznicę wybuchu zrywu Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizuje corocznie akcję edukacyjno-społeczną "Żonkile". W tym roku, ze względu na pandemię, akcja była prowadzona głównie w Internecie. Dziewiąta odsłona wydarzenia była inna od poprzednich także dlatego, że po raz pierwszy miała motyw przewodni - kobiety i ich rola w zrywie sprzed kilkudziesięciu lat.

Naszym gościem jest prof. Piotr Kilanowski, badacz literatury i tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu w Kurytybie w Brazylii.

Szacuje się, że w Brazylii mieszka dziś około półtora miliona Brazylijczyków polskiego pochodzenia. To piąte i szóste, a nawet siódme pokolenie polskich emigrantów. Polska tradycja, kultura i język dla wielu z nich są ważnym wyznacznikiem tożsamości. Dlatego każda inicjatywa podtrzymująca, czy też rozbudzająca  zainteresowanie naszym krajem w Brazylii nabiera szczególnego znaczenia. Prof. Piotr Kilanowski jest pomysłodawcą utworzenia Centrum Badań Polonistycznych w Kurytybie.  

W programie także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Opowiadamy o uzdrowisku Druskienniki na Litwie, często odwiedzanym niegdyś przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.