X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

30 lat temu zainaugurowano działalność Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

24.04.2021 08:45
Dziś Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest jedną z największych instytucji tego typu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst, rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych, oraz rynek energii.
Audio
  • W magazynie m.in. o udziale polskich żołnierzy w misji NATO w Turcji, o relacjach UE z Rosją, 30-leciu warszawskiej GPW i rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock, Autorstwa shutter_o

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o udziale polskich żołnierzy w misji NATO w Turcji. Przez kilka miesięcy Lotnicy Marynarki Wojennej będą wspierać działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa na południowym wschodzie Sojuszu. Weszli w skład operacji NATO rozpoczętej w 2015 roku. Informacje na ten temat zebrała Ewa Plisiecka.

W audycji także o pogarszających się relacjach Rosji z krajami UE. Rosja wydala pięciu polskich dyplomatów. Wskazane przez rosyjskie MSZ osoby mają opuścić Federację Rosyjską do 15 maja.

Słowacja z kolei podjęła decyzję o wydaleniu trzech rosyjskich dyplomatów. Jest to akt solidarności z Czechami, które w czwartek postanowiły o wydaleniu kolejnych pracowników rosyjskiej ambasady w Pradze.

Premier Słowacji Eduard Heger ogłosił, że wydaleni rosyjscy dyplomaci muszą opuścić kraj w ciągu tygodnia: "W związku z sytuacją geopolityczną i aktualnymi wydarzeniami w Republice Czeskiej, z którą się solidaryzujemy, trzech przedstawicieli rosyjskiej misji dyplomatycznej musi zakończyć swoją działalność."

Litwa, Łotwa i Estonia również wydalają rosyjskich dyplomatów. Władze w Wilnie nakazały opuszczenie kraju dwóm przedstawicielom Moskwy, a władze w Rydze i Tallinie - po jednym. Wydalenie rosyjskich dyplomatów jest gestem solidarności wobec Czech. Tę część programu przygotowała Katarzyna Semaan.

W ponad 80. miastach Rosji odbyły się demonstracje solidarności z Aleksiejem Nawalnym. Łącznie policja zatrzymała ponad 1000 osób. Relacjonujemy protesty.

Mówimy również o przebiegu pandemii koronawirusa. Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 3 miliony i 76 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 145 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

30 lat temu zainaugurowano działalność Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Pierwsza sesja, 16 kwietnia 1991 roku, odbyła się z udziałem 7 domów maklerskich. Notowano akcje 5 spółek, wpłynęło 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót wyniósł 2 tysiące dolarów amerykańskich.

Akt założycielski warszawskiej giełdy podpisano cztery dni wcześniej, 12 kwietnia, niecały miesiąc po uchwaleniu przez Sejm Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych.

Dziś Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest jedną z największych instytucji tego typu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst, rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych, oraz rynek energii. Na obu parkietach warszawskiej giełdy są notowane akcje i obligacje ponad 800 emitentów o łącznej kapitalizacji wynoszącej miliard 100 milionów złotych. 

Z okazji jubileuszu GPW zorganizowano uroczystości z udziałem m.in. prezydenta i szefa rządu. Relację przygotował Michał Fedusio.

W kartce z kalendarza przypominamy rocznicę wybuchu powstanie w getcie warszawskim. 78 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta, podjętej w ramach realizowanego przez nich planu zagłady europejskich Żydów.

W rocznicę wybuchu zrywu Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizuje corocznie akcję edukacyjno-społeczną "Żonkile". W tym roku, ze względu na pandemię, akcja była prowadzona głównie w Internecie. Dziewiąta odsłona wydarzenia była inna od poprzednich także dlatego, że po raz pierwszy miała motyw przewodni - kobiety i ich rola w zrywie sprzed kilkudziesięciu lat.

Naszym gościem jest prof. Piotr Kilanowski, badacz literatury i tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu w Kurytybie w Brazylii.

Szacuje się, że w Brazylii mieszka dziś około półtora miliona Brazylijczyków polskiego pochodzenia. To piąte i szóste, a nawet siódme pokolenie polskich emigrantów. Polska tradycja, kultura i język dla wielu z nich są ważnym wyznacznikiem tożsamości. Dlatego każda inicjatywa podtrzymująca, czy też rozbudzająca  zainteresowanie naszym krajem w Brazylii nabiera szczególnego znaczenia. Prof. Piotr Kilanowski jest pomysłodawcą utworzenia Centrum Badań Polonistycznych w Kurytybie.  

W programie także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Opowiadamy o uzdrowisku Druskienniki na Litwie, często odwiedzanym niegdyś przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.