X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Polska o was pamięta". Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą

30.04.2021 18:14
2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. O polityce polonijnej rozmawiamy z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą z Kancelarii Premiera Rady Ministrów.
Audio
  • W magazynie m.in. o Dniu Polonii i Polaków za Granicą, Święcie Konstytucji 3 Maja, rocznicy wstąpienia Polski do UE oraz Roku Stanisława Lema i obchodach przygotowanych przez Polską Agencję Kosmiczną [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneRoberto Galan/Shutterstock.com

Spotykamy się w czasie szczególnym dla wszystkich Polaków w kraju i za granicą, gdy świętujemy Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Dzień Flagi RP oraz 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W magazynie "Widziane z Polski" o polityce polonijnej rozmawiamy z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą w Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Rozmowę prowadzi Michał Fedusio.

Wybitną przedstawicielką Polonii amerykańskiej jest prof. Maria Siemionow, ceniona na całym świecie specjalistka chirurgii i transplantologii, która jako jedna z pierwszych na świecie przeprowadziła udaną operację prawie całkowitego przeszczepu twarzy. Pytamy ją co zdecydowało o ogromnym sukcesie, który odniosła.

Mówimy też o obchodach 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja i jej znaczeniu dla Polski i Europy. W kraju i poza granicami Polski odbywają się obchody rocznicy uchwalenia pierwszej ustawy zasadniczej w Europie, drugiej na świecie. Na Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowano cykl wydarzeń związanych z tą rocznicą.

W kartce z kalendarza przypomnimy o 17. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Polska wstąpiła do UE 1 maja 2004 roku, wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Rządy państw Europy Środkowej traktowały integrację ze strukturami europejskimi jako ostateczne przełamanie istniejącego w latach 1945–1989 dwubiegunowego podziału kontynentu na konkurujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne.


Jednym z patronów roku 2021 jest Stanisław Lem, mający rzesze wielbicieli w Polsce i zarazem jeden z najbardziej rozpoznawalnych za granicą polskich pisarzy. We wrześniu minie 100 lat od jego urodzin. Wydarzenia, poświęcone jego pamięci, odbywają się pod hasłem "Widziałem przyszłość".

Rok Lema postanowiła uczcić m.in. Polska Agencja Kosmiczna POLSA. Z jej prezesem, prof. Grzegorzem Wrochną, rozmawia Ewa Plisiecka.

W programie także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzamy Kiejdany na Litwie.

Miasto swój okres świetności przeżywało w XVII wieku, będąc symbolem potęgi Radziwiłłów; mityczna Issa z powieści Czesława Miłosza to rzeka Niewiaża, nad którą leżą Kiejdany.  W świadomości Polaków Kiejdany istnieją dzięki sienkiewiczowskiej Trylogii. Janusz Radziwiłł, wojewoda wileński i hetman wielki litewski, oddał Litwę pod protektorat szwedzki, co Henryk Sienkiewicz opisał w „Potopie”.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.