X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Konkurs "Teraz Polska" najbardziej rozpoznawalnym symbolem promocji przedsiębiorców

12.06.2021 09:00
W Pałacu Prezydenckim w Warszawie wyróżnienia otrzymały krajowe firmy za swoją działalność w regionie, w skali całego kraju lub za działalność międzynarodową. Wyboru najlepszych kandydatur dokonała kapituła konkursowa pod przewodnictwem szefa Polskiego Komitetu ds. UNESCO, profesora Michała Kleibera. W gali konkursowej wzięła udział także Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Joe Bidena w Europie, gali konkursu "Teraz Polska", Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata" oraz odkryciach polskich archeologów [posłuchaj]
Gala Konkursu Teraz Polska 2020
Gala Konkursu "Teraz Polska" 2020Foto: Kamil Broszko/PAP

W magazynie "Widziane z Polski"mówimy o wizycie prezydenta Joe Bidena w Europie. Amerykański prezydent zapewnia: Waszyngton mocno odpowie na zagrożenie ze strony Rosji. Joe Biden rozpoczął wizytę w Europie, podczas której spotka się m.in. z prezydentem Władimirem Putinem i weźmie udział w szczycie NATO w Belgii.

Globalna współpraca w zakresie ochrony zdrowia, demokracja, otwarte społeczeństwa, rządy prawa, suwerenność państw, centralna rola NATO, walka ze zmianami klimatycznymi i cybeprzestępczością. To wartości, o jakie wspólnie chcą walczyć Brytyjczycy i Amerykanie. Znalazły się w Nowej Karcie Atlantyckiej - dokumencie podpisanym przez premiera Borisa Johnsona i prezydenta Joe Bidena. Lider USA przypomniał, że pierwsza karta powstała jeszcze w czasie II wojny światowej: "80 lat temu premier Winston Churchill i prezydent Franklin Delano Roosevelt podpisali Kartę Atlantycką.

To była deklaracja podstawowych wartości. Obietnica, że Londyn i Waszyngton wspólnie zmierzą się z wyzwaniami tamtej ery. Dziś pogłębiamy to zobowiązanie dzięki odświeżonej nowej karcie, zaktualizowanej tak, by powtórzyć tę obietnicę w odniesieniu do wyzwań naszego wieku".

Joe Biden przyjechał do Europy przede wszystkim na szczyt G7 w Kornwalii i szczyt NATO w Belgii. Więcej w relacji Katarzyny Semaan.

W programie także relacja z gali konkursu "Teraz Polska". W Pałacu Prezydenckim w Warszawie wyróżnienia otrzymały krajowe firmy za swoją działalność w regionie, w skali całego kraju lub za działalność międzynarodową. Wyboru najlepszych kandydatur dokonała kapituła konkursowa pod przewodnictwem szefa Polskiego Komitetu ds. UNESCO, profesora Michała Kleibera. W gali konkursowej wzięła udział także Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda. Temat zajął się Michał Fedusio.

Mówimy również o wystawie "Pamięć Polski" prezentującej 15 prac, które dołączyły do zbioru obiektów znajdujących się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata". Wśród obiektów, które wpisano na listę, znalazła się między
innymi kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku. Podczas uroczystości w Belwederze, która odbyła się w czwartek 10 czerwca, certyfikat – potwierdzający wpisanie na listę płyt z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – odebrała Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia

Ponad dwa tysiące nagranych i spisanych relacji świadków polskiej historii XX wieku udostępnił Instytut Pamięci Narodowej. Archiwa dostępne są na portalu internetowym IPN o nazwie "Opowiedziane". Zapraszamy do jego odwiedzenia.

Naszym gościem jest prof. Artur Obłuski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, który opowie m.in. o ważnym odkryciu polskich naukowców w Dongoli w Sudanie, gdzie odkryli prawdopodobnie największy kościół średniowiecznej Nubii.

Arcybiskupowi Dongoli podlegał m.in. biskup Faras, którego katedrę odkrył prof. Kazimierz Michałowski 60 lat temu. Część odkrytych wówczas dzieł malarskich, które zdobiły faraską świątynię, trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie można oglądać je do dziś.

Archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW pracują w Dongoli od 2018 roku w ramach grantu Europejskiej Rady Badań. Jednak pierwsze prace Polaków w tym miejscu rozpoczęły się już w 1964 roku i były kontynuowane w kolejnych dekadach. 

W kartce z kalendarza przypomnimy 18. rocznicę ogólnokrajowego referendum, w którym Polacy opowiedzieli się za wejściem do Unii Europejskiej.

W programie także audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat". Opowiadamy w niej o rosnącym zainteresowaniu polszczyzną w krajach azjatyckich. Boom na naukę języka polskiego na uczelniach azjatyckich można obserwować od dłuższego czasu. Dzięki wymianom studentów i kadry naukowej między uniwersytetami w Polsce i Azji, koordynowanymi przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, możliwa jest współpraca z ośrodkami akademickimi i instytucjami zajmującymi się nauczaniem języka polskiego. Uczy się go – jako języka obcego - blisko 10 000 osób na całym świecie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.