X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Amerykańskie czołgi Abrams dla Sił Zbrojnych RP. "Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie"

17.07.2021 08:05
Ministerstwo obrony narodowej zapowiedziało pozyskanie przez Polskę czołgów podstawowych Abrams. Mowa o najnowszej wersji, M1A2 Abrams SEPv3, używanej od 2020 r. podstawowego czołgu amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat 80. Czołg M1 Abrams cieszy się sławą "niezniszczalnego" i jest jednym z symboli potęgi amerykańskiej armii.
Audio
  • W magazynie m.in. o umowie na zakup amerykańskich czołgów Abrams dla polskiego wojska, napływie emigrantów na Litwę z Białorusi, programie Poland Businees Harbour, podpisaniu kontraktu z Górnikiem Zabrze przez Lukasa Podolskiego [posłuchaj]
Amerykański czołg Abrams
Amerykański czołg AbramsThe US Army/Flickr

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy, o podpisaniu umowy przez Polskę na zakup 250. czołgów Abrams od Stanów Zjednoczonych. - Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie, sprawdzony na polu walki - podkreślił chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Wpisem odniósł się do informacji, przekazanej przez MON, że Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3.

W środę Jarosław Kaczyński, wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Mariusz Błaszczak szef MON poinformowali o zakupie czołgów od USA. Według ich zapowiedzi pierwsze czołgi Abrams mają trafić do Polski w przyszłym roku.

250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 ma docelowo stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Program rządowy ich zakupu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym opiewa na kwotę 23 mld 300 mln zł.

Czołgi M1 Abrams w różnym standardzie znajdują się na wyposażeniu wojsk Maroka, Kuwejtu, Iraku, Egiptu, Australii, Arabii Saudyjskiej i wkrótce Tajwanu. Były używany zarówno w wojnie w Afganistanie, jak i wojnie w Iraku w służbie Stanów Zjednoczonych. Irackie Abramsy brały udział w wojnie przeciwko Państwu Islamskiemu (IS), a saudyjskie podczas wojny domowej w Jemenie. Tematem zajął się Michał Fedusio.


W programie także o kryzysie migracyjnym na Litwie, gdzie nielegalnie z Białorusi dostają się uchodźcy m.in. z krajów Bliskiego Wschodu. Jak wygląda sytuacja i jakie działania podejmują litewskie władze? O tym informuje nasz korespondent w Wilnie, Kamil Zalewski.

Rząd rozszerzył program Poland Business Harbour ułatwiający rozpoczęcie pracy lub działalności w Polsce dla zagranicznych specjalistów z branży IT i spółek technologicznych. Poza Białorusinami będą mogli skorzystać z niego także obywatele pozostałych państw z Partnerstwa Wschodniego oraz Rosji. Więcej na ten temat Przemysław Pawełek.

W kartce z kalendarza przypominamy 21. rocznicę śmierci Jana Karskiego, słynnego kuriera, świadka Holockaustu. Podczas II wojny światowej działał w ruchu oporu, a jako emisariusz dostarczał rządowi na uchodźstwie meldunki o sytuacji w okupowanym kraju.

Misją jego życia było przekazanie informacji o planowej eksterminacji Żydów prowadzonej przez III Rzeszę. W tym celu dotarł w przebraniu do obozu w Izbicy i dwukrotnie wszedł do warszawskiego getta. Jesienią 1942 roku przedostał się do Londynu.

Na podstawie przywiezionych przez niego dokumentów, minister spraw zagranicznych w rządzie RP Edward Raczyński w grudniu 1942 przedstawił aliantom raport o Holocauście. W 1943 roku Jan Karski złożył też raport amerykańskiemu prezydentowi Franklinowi Delano Rooseveltowi. Apelował do przedstawicieli najwyższych władz alianckich o ratunek dla Żydów, jednak nikt mu nie uwierzył. "Chciałem uratować miliony, a nie byłem w stanie ocalić jednego człowieka" - mówił po latach.

W naszym programie mówimy także o kreatywnym przewodniku NOTaMAP Poland, który w pięciu językach przybliża gościom z zagranicy polską kulturę i proponuje wycieczki do najbardziej urokliwych zakątków Polski. Przewodnik zachęca nie tylko do odwiedzenia Warszawy, Wrocławia czy Gdańska, ale też do poznania tajemnic Puszczy Białowieskiej czy Krainy Tysiąca Jezior, opowiada o naszej kulturze, tradycjach, przedstawia znane polskie legendy czy ciekawostki językowe.

- Wyjaśniamy, czym jest śmigus dyngus czy ptasie mleczko, uczymy kilku polskich zwrotów jak: Cheshch! Jen dobree! Jenkooyeh! – tłumaczy Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt. Rozmawiała z nią Ewa Plisiecka.

W magazynie również o transferze, na który polska liga piłkarska czekała na od lat. Urodzony na Śląsku Niemiec Łukasz Podolski postanowił dołączyć do drużyny Górnika Zabrze, o czym gremialnie donoszą nie tylko sportowe media. Więcej na ten temat Michał Fedusio.

120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Igrzyska Olimpijskie w Tokio będzie relacjonowało dla Polskiego Radia 10 dziennikarzy sportowych​ naszej rozgłośni. Nad techniczną stroną transmisji ze stolicy Japonii będzie czuwało dwóch realizatorów dźwięku.

O tym, jak będą wyglądały transmisje w Polskim Radiu i na czym polega praca dziennikarza w czasie Igrzysk Olimpijskich w Tokio w materiale Katarzyny Ingram.

W programie także audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.