Redakcja Polska

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie z udziałem polskich sportowców

29.01.2022 09:00
Członkowie polskiej kadry na igrzyska olimpijskie w Pekinie odebrali nominacje oraz ślubowali wierność olimpijskim zasadom rywalizacji. Polska kadra liczy w sumie 57 zawodników, do Pekinu poleci także 71 osób kadry towarzyszącej a więc trenerów, lekarzy, związkowców i fizjoterapeutów.
Audio
  • W magazynie m.in. o relacjach NATO - Rosja - Ukraina, ślubowaniu reprezentantów Polski na igrzyska w Pekinie oraz wspomnienia o Barbarze Krafftównie, wybitnej aktorce teatralnej i filmowej [posłuchaj]
Na igrzyskach w Pekinie sportowcy będą rywalizować w 15 dyscyplinach
Na igrzyskach w Pekinie sportowcy będą rywalizować w 15 dyscyplinach PR/PAP/FB

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o groźbie rosyjskiego ataku na Ukrainę. Sekretarz generalny NATO wezwał Rosję do zmniejszenia napięcia na Ukrainie i wokół niej oraz wznowienia dialogu. Jens Stoltenberg poinformował o przekazaniu na piśmie odpowiedzi na żądania Rosji dotyczące gwarancji bezpieczeństwa. Sojusz odrzucił żądanie, by nie rozszerzać się na wschód i wycofać wojska z Europy Środkowej. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

Kościół katolicki w Polsce obchodził dzień modlitw i postu w intencji pokoju na Ukrainie. Dzień ten ogłosił papież Franciszek w związku z eskalacją napięcia wokół tego kraju i groźbą rosyjskiej agresji.

W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie w mszy świętej w intencji pokoju na Ukrainie wzięli udział między innymi członkowie Wspólnoty "Opoka" z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Kazachstanu. Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ksiądz Leszek Kryża podkreślał podczas nabożeństwa, że wojna w ostatecznym rozrachunku zawsze jest porażką ludzkości. W intencji pokoju na Ukrainie modlono się na wieczornej mszy świętej w archikatedrze lubelskiej. - Nasza modlitwa to wyraz solidarności ze społeczeństwem ukraińskim - powiedział proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie ksiądz mitrat Stefan Batruch. Informacje zebrała Ewa Plisiecka.


W audycji także o sportowej gali w Warszawie. Członkowie polskiej kadry na igrzyska olimpijskie w Pekinie odebrali nominacje oraz ślubowali wierność olimpijskim zasadom rywalizacji. Polska kadra liczy w sumie 57 zawodników, do Pekinu poleci także 71 osób kadry towarzyszącej a więc trenerów, lekarzy, związkowców i fizjoterapeutów. W Pekinie będą też dziennikarze Polskiego Radia, którzy będą relacjonować igrzyska.

Chorążymi reprezentacji Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie będą panczeniści Zbigniew Bródka i Natalia Czerwonka.

W XXIV zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie wezmą udział zawodnicy z 84 państw świata. Sportowcy będą rywalizować w ponad 100 konkurencjach w 15 dyscyplinach sportu, z czego polscy zawodnicy wystartują w 10 dyscyplinach. Igrzyska w Pekinie potrwają od 4 do 20 lutego.

W programie również informacje o sytuacji na polskim rynku pracy i malejącym bezrobociu.

Zapraszamy też na spotkanie z gościem programu. Jest nim Sławomir Gowin, pisarz, poeta i szef Lwowskiego Kabaretu Artystycznego "Czwarta Rano".

Przypominamy też postać, zmarłej w tych dniach, Barbary Krafftówny, wybitnej aktorki teatralnej, filmowej i kabaretowej. W dorobku artystycznym miała dziesiątki kreacji scenicznych i ekranowych. Współpracowała z wieloma cenionymi reżyserami, w tym z Andrzejem Wajdą i Stanisławem Bareją. Więcej w materiale Ewy Plisieckiej.

W programie również audycja "Język polski bez granic", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.