Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda domaga się rozliczenia zbrodni katyńskiej

14.05.2022 08:50
Andrzej Duda przypomniał, że ludobójstwo się nie przedawnia, dlatego - jak mówił - będzie domagał się rozstrzygnięcia tej sprawy przed międzynarodowymi trybunałami.
Audio
  • W magazynie m.in. o propozycji prezydenta Andrzeja Dudy, dotyczącej międzynarodowych kroków w sprawie Zbrodni Katyńskiej, amerykańskim wsparciu dla Ukrainy oraz ciekawej inicjatywie Polonii kanadyjskiej [posłuchaj]
Mark Brzezinski: masakra w lesie katyńskim odebrała Polsce jej najlepszych patriotów, oficerów i myślicieli
Mark Brzezinski: masakra w lesie katyńskim odebrała Polsce jej najlepszych patriotów, oficerów i myślicielishutterstock.com/Alexander Kobelyatskiy

Dziś w magazynie "Widziane z Polski" mówimy o propozycji prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej międzynarodowych kroków w sprawie zbrodni katyńskiej.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podejmie „wszystkie możliwe kroki dyplomatyczne, aby świat o zbrodni katyńskiej nie zapomniał i konsekwentnie potępiał jej sprawców”. Mówił, że musimy zdecydowanie walczyć z zakłamywaniem historii, odwracaniem roli kata i ofiary. - Nierozliczenie przez międzynarodową społeczność zbrodni katyńskiej wydało zatrute owoce - podkreślił.

Andrzej Duda przypomniał również, że ludobójstwo się nie przedawnia, dlatego - jak mówił - będzie domagał się rozstrzygnięcia tej sprawy przed międzynarodowymi trybunałami. - Złożymy w najbliższym czasie odpowiednie wnioski. Ta zbrodnia musi zostać ostatecznie osądzona, a sprawcy nazwani - oświadczył. Podkreślił, że "przez 80 lat ofiary i ich rodziny nie doczekały się sprawiedliwości za zbrodnię katyńską".

W audycji także o oraz amerykańskiej pomocy dla Ukrainy. Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zatwierdziła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości blisko 40 mld dolarów. To o 7 mld więcej, niż wnioskował Biały Dom. Teraz wydatki musi zatwierdzić Senat, który zajmie się ustawą w najbliższych dniach.

Kwota ta obejmuje 6 miliardów na sprzęt wojskowy dla Ukrainy, 8,7 mld na uzupełnienie uzbrojenia już przekazanego Ukrainie i 3,9 mld na zwiększoną obecność sił USA w regionie. Izba Reprezentantów przeznaczyła 8,8 mld na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy, 4 mld na zakup sprzętu wojskowego przez Ukrainę i sojuszników USA oraz 900 mln na pomoc uchodźcom ukraińskim, którzy osiedlą się w USA.

W magazynie przedstawiamy również komentarze w związku z oblaniem czerwoną cieczą, symbolizującą krew ofiar agresji na Ukrainę, ambasadora Rosji w naszym kraju.

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew został oblany czerwoną farbą przez nieznanych sprawców przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, gdzie delegacja ambasady Rosji przyjechała z wieńcem. W tym czasie odbywała się tam demonstracja przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. 

- Incydent, który nie powinien mieć miejsca, incydent ze wszech miar godny ubolewania - tak o oblaniu czerwoną najprawdopodobniej farbą, ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa, powiedział przebywający z wizytą w Iranie szef dyplomacji Zbigniew Rau

Minister spraw zagranicznych dodał, że dyplomaci mają szczególną ochronę, niezależnie od polityki, jaką prowadzą reprezentowane przez nich rządy.

W radiowym studiu imienia Władysława Szpilmana odbyła się uroczysta premiera pięciopłytowego albumu „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku”. Polskie Radio jednocześnie inicjuje pod hasłem „Gdzie jest czarny neseser?" narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.

Pracownicy Polskiego Radia po ogłoszeniu kapitulacji Warszawy ukryli w sumie około 200 metalowych krążków do tzw. bezpośredniego zapisu dźwięku zawierających dokumentację dźwiękową obrony stolicy.

Polskie Radio apeluje do słuchaczy na całym świecie o włączenie się w poszukiwania zaginionych krążków. Przypominają one płyty gramofonowe, ale wykonane są z metalu. Mają też sygnatury wypisane białą farbą. Wszelkie informacje można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym czarnyneseser.pl.

Mówimy też o jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Rembrandta i zaledwie jednym z dwóch znanych konnych portretów autorstwa holenderskiego mistrza, "Jeździec polski", prezentowanym w Królewskich Łazienkach w Warszawie.

Obraz był częścią obszernej kolekcji ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. "Z czasem został sprzedany przez spadkobierców władcy i przechodził w ręce kolejnych właścicieli, a teraz należy do zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku" - mówił podczas wernisażu wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak dodał, obraz jest prezentowany w miejscu, gdzie wisiał przez ćwierć wieku, zanim w 1910 roku trafił do Stanów Zjednoczonych. "Teraz możemy go podziwiać po ponad 110 latach nieobecności na gruncie polskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, a później w Zamku Królewskim na Wawelu" - zaznaczył.

Przenosimy się również do Toronto. O ciekawej i ważnej polonijnej inicjatywie zatytulowanej "Światło Pamięci", Krystyna Piotrowska z Radia Polonia, rozmawia ze Stanisławem Stolarczykiem, koordynatorem tego projektu, reporterem, wydawcą magazynu "Fakty" i dokumentalistą polskich śladów w Kanadzie.

W kartce z kalendarza  przypominamy o 52 rocznicy śmierci generała Władysława Anders, wybitnego wojskowego, podczas wojny obronnej 1939 roku więźnia sowieckiego, następnie twórcy i dowódcy Armii Polskiej w Związku Radzieckim, przemianowanej w 1943 roku na 2. Korpus Polski. Ten wsławił się między innymi w zwycięskich walkach o Monte Cassino.

W programie także kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski", zaprasza Halina Ostas.