Redakcja Polska

Antony Blinken: "Ukraina zwycięży". Amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy

04.06.2022 12:47
Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia konfliktu na Ukrainie. W oświadczeniu wydanym w setnym dniu wojny szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział dalsze wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. „Ukraina zwycięży” - zakończył oświadczenie Antony Blinken.
Audio
  • W magazynie m.in. o polsko - ukraińskich konsultacjach międzyrządowych, amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy i pierwszym polskim autobusie wodorowym [posłuchaj]
Antony Blinken
Antony Blinkenmartinbertrand.fr/shutterstock

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o polsko-ukraińskich konsultacjach międzyrządowych w Kijowie. W ich trakcie omówione zostały ewentualne sposoby wsparcia Ukrainy w odbudowie kraju. Podpisano także kilka porozumień między poszczególnymi resortami Polski i Ukrainy. W konsultacjach wzięli udział, między innymi premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremierzy Jarosław Kaczyński i Jacek Sasin.

Premier zapewnił, że Polska zacieśnia współpracę gospodarczą z Ukrainą. Świadczą o tym podpisane memoranda. "Wraz z wojną rozpoczęła się nowa era stosunków między Polską i Ukrainą" - mówił ukraiński premier Denys Szmyhal po spotkaniu. Jak wyjaśniał szef ukraińskiego rządu - podpisano umowy dotyczące m.in. w sprawie odbudowy Ukrainy, ale też usprawnienia ruchu granicznego i współpracy w sferze energetyki. "Współpraca Polski i Ukrainy wraz z atakiem Rosji weszła na nowe tory" - podkreślał premier Denys Szmyhal. "24 lutego rozpoczęła się nowa era sojuszniczych, powiedziałbym nawet, że braterskich stosunków. Ukraińcy i Polacy, jak nikt rozumieją, dlaczego Rosję należy powstrzymać właśnie teraz. Nasz sojusz dotyczy nie tylko dzisiejszej wojny, ale także przyszłości, gdy Ukraina i Polska będą dwoma silnymi i równoprawnymi partnerami i członkami Unii Europejskiej" - mówił Denys Szmyhal.

W audycji przyglądamy się też pomocy militarnej, udzielanej Ukrainie przez Stany Zjednoczone. Prezydent Joe Biden uruchomił jedenasty pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 milionów dolarów.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia konfliktu na Ukrainie. W oświadczeniu wydanym w setnym dniu wojny szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział dalsze wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy.

Antony Blinken wyraził podziw dla odwagi i determinacji narodu ukraińskiego i przypomniał słowa prezydenta Joe Bidena, że celem Stanów Zjednoczonych jest demokratyczna, niezależna, suwerenna i zamożna Ukraina, zdolna do obrony przed dalszą agresją ze strony Rosji.

Szef amerykańskiej dyplomacji przypomniał, że USA przekazały Ukrainie ponad 6,3 miliarda dolarów pomocy militarnej, humanitarnej i gospodarczej. „Ponownie wzywamy prezydenta Putina do natychmiastowego zakończenia tego konfliktu oraz cierpień i globalnych wstrząsów wywołanych przez jego wojnę z wyboru” - oświadczył Antony Blinken, dodając, że ani Stany Zjednoczone, ani ich sojusznicy nie starają się przedłużyć wojny, by „zadać ból Rosji”. Szef amerykańskiej dyplomacji zadeklarował, że USA udzielą wsparcia Ukrainie w obronie swojej suwerenności i integralności terytorialnej, a także pomogą w odbudowie po zakończeniu wojny. „Ukraina zwycięży” - zakończył oświadczenie Antony Blinken.

Z Tomaszem Rzymkowskim, wiceministrem edukacji i nauki, rozmawiamy o ukraińskich dzieciach i młodzieży w polskim systemie oświaty.

Przedstawiamy też informacje o Ukraińcach na naszym rynku pracy. W całym kraju dzięki uproszczonym procedurom zatrudnienie znalazło około 180 tysięcy Ukraińców. Poinformowała o tym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.  

Najwięcej Ukraińców pracuje w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i na Dolnym Śląsku. Jak mówi minister Maląg, nasz rynek pracy jest w stanie przyjąć kolejnych pracowników. Rząd przygotowuje ułatwienia, które pomogą uchodźcom w znalezieniu pracy w Polsce. Zostaną też wprowadzone ułatwienia związane z nauką języka polskiego. Według szefowej resortu takie rozwiązanie jest konieczne, aby uchodźcy mogli podejmować pracę w swoim zawodzie. Organizowane będą również szkolenia dla przedstawicieli branży medycznej, między innymi lekarzy, pielęgniarek i położnych.

W połowie marca weszła w życie rządowa specustawa, która uprościła procedurę zatrudniania obywateli Ukrainy. Obecnie zgodnie w przepisami ustawy mogą oni wykonywać pracę w Polsce bez dodatkowego obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Wystarczy, że pracodawca w ciągu 14 dni powiadomi urząd pracy o zatrudnieniu takiej osoby.

Mówimy również o pierwszym polskim autobusie wodorowym. NesoBus to całkowicie nowy, wyprodukowany w Polsce miejski autobus wodorowy. Zasilany zielonym wodorem jest najbardziej ekologicznym autobusem dla mieszkańców miast i transportu miejskiego. Stworzyli go polscy
konstruktorzy i inżynierowie przy współpracy z partnerami z całego świata. Rozmawiamy o tym z Piotrem Woźnym, prezesem Zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin.

W kartce z kalendarza przypominamy o 75-tej rocznicy ukazania się w Rzymie, z inicjatywy legendarnego redaktora Jerzego Giedroycia, pierwszego numeru emigracyjnego pisma "Kultura"

Rok później jego redakcję przeniesiono do podparyskiego miasteczka - Maisons-Laffitte. Wydawcą "Kultury" był Instytut Literacki, założony w 1946 roku, również z inspiracji Giedroycia.

"Kultura" była ważnym pismem polskiej emigracji oraz jednym z cenionych miesięczników intelektualnych na świecie. W gronie założycielskim pisma znaleźli się - oprócz Jerzego Giedroycia - Gustaw Herling-Grudziński, Zofia i Zygmunt Hertzowie oraz Józef Czapski. Publikowali w nim między innymi - Józef Czapski, Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Jerzy Stempowski oraz Melchior Wańkowicz. Z biegiem czasu zaczęli wydawać również pisarze mieszkający w PRL, obłożeni zapisem cenzorskim.

Instytut Literacki, jedna z najbardziej znanych polskich instytucji wydawniczych na emigracji, powstał wiosną 1946 roku w Rzymie. Pieniądze na jego założenie pochodziły z funduszy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Zaciągnięty dług został szybko spłacony. Z czasem siedzibę wydawnictwa przeniesiono do Maisons-Laffitte pod Paryżem.

W programie także kolejna audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie", w której pokazujemy polskie zabytki na Kresach.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.