X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Antony Blinken: "Ukraina zwycięży". Amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy

04.06.2022 12:47
Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia konfliktu na Ukrainie. W oświadczeniu wydanym w setnym dniu wojny szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział dalsze wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. „Ukraina zwycięży” - zakończył oświadczenie Antony Blinken.
Audio
  • W magazynie m.in. o polsko - ukraińskich konsultacjach międzyrządowych, amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy i pierwszym polskim autobusie wodorowym [posłuchaj]
Antony Blinken
Antony Blinkenmartinbertrand.fr/shutterstock

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o polsko-ukraińskich konsultacjach międzyrządowych w Kijowie. W ich trakcie omówione zostały ewentualne sposoby wsparcia Ukrainy w odbudowie kraju. Podpisano także kilka porozumień między poszczególnymi resortami Polski i Ukrainy. W konsultacjach wzięli udział, między innymi premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremierzy Jarosław Kaczyński i Jacek Sasin.

Premier zapewnił, że Polska zacieśnia współpracę gospodarczą z Ukrainą. Świadczą o tym podpisane memoranda. "Wraz z wojną rozpoczęła się nowa era stosunków między Polską i Ukrainą" - mówił ukraiński premier Denys Szmyhal po spotkaniu. Jak wyjaśniał szef ukraińskiego rządu - podpisano umowy dotyczące m.in. w sprawie odbudowy Ukrainy, ale też usprawnienia ruchu granicznego i współpracy w sferze energetyki. "Współpraca Polski i Ukrainy wraz z atakiem Rosji weszła na nowe tory" - podkreślał premier Denys Szmyhal. "24 lutego rozpoczęła się nowa era sojuszniczych, powiedziałbym nawet, że braterskich stosunków. Ukraińcy i Polacy, jak nikt rozumieją, dlaczego Rosję należy powstrzymać właśnie teraz. Nasz sojusz dotyczy nie tylko dzisiejszej wojny, ale także przyszłości, gdy Ukraina i Polska będą dwoma silnymi i równoprawnymi partnerami i członkami Unii Europejskiej" - mówił Denys Szmyhal.

W audycji przyglądamy się też pomocy militarnej, udzielanej Ukrainie przez Stany Zjednoczone. Prezydent Joe Biden uruchomił jedenasty pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 milionów dolarów.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia konfliktu na Ukrainie. W oświadczeniu wydanym w setnym dniu wojny szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział dalsze wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy.

Antony Blinken wyraził podziw dla odwagi i determinacji narodu ukraińskiego i przypomniał słowa prezydenta Joe Bidena, że celem Stanów Zjednoczonych jest demokratyczna, niezależna, suwerenna i zamożna Ukraina, zdolna do obrony przed dalszą agresją ze strony Rosji.

Szef amerykańskiej dyplomacji przypomniał, że USA przekazały Ukrainie ponad 6,3 miliarda dolarów pomocy militarnej, humanitarnej i gospodarczej. „Ponownie wzywamy prezydenta Putina do natychmiastowego zakończenia tego konfliktu oraz cierpień i globalnych wstrząsów wywołanych przez jego wojnę z wyboru” - oświadczył Antony Blinken, dodając, że ani Stany Zjednoczone, ani ich sojusznicy nie starają się przedłużyć wojny, by „zadać ból Rosji”. Szef amerykańskiej dyplomacji zadeklarował, że USA udzielą wsparcia Ukrainie w obronie swojej suwerenności i integralności terytorialnej, a także pomogą w odbudowie po zakończeniu wojny. „Ukraina zwycięży” - zakończył oświadczenie Antony Blinken.

Z Tomaszem Rzymkowskim, wiceministrem edukacji i nauki, rozmawiamy o ukraińskich dzieciach i młodzieży w polskim systemie oświaty.

Przedstawiamy też informacje o Ukraińcach na naszym rynku pracy. W całym kraju dzięki uproszczonym procedurom zatrudnienie znalazło około 180 tysięcy Ukraińców. Poinformowała o tym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.  

Najwięcej Ukraińców pracuje w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i na Dolnym Śląsku. Jak mówi minister Maląg, nasz rynek pracy jest w stanie przyjąć kolejnych pracowników. Rząd przygotowuje ułatwienia, które pomogą uchodźcom w znalezieniu pracy w Polsce. Zostaną też wprowadzone ułatwienia związane z nauką języka polskiego. Według szefowej resortu takie rozwiązanie jest konieczne, aby uchodźcy mogli podejmować pracę w swoim zawodzie. Organizowane będą również szkolenia dla przedstawicieli branży medycznej, między innymi lekarzy, pielęgniarek i położnych.

W połowie marca weszła w życie rządowa specustawa, która uprościła procedurę zatrudniania obywateli Ukrainy. Obecnie zgodnie w przepisami ustawy mogą oni wykonywać pracę w Polsce bez dodatkowego obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Wystarczy, że pracodawca w ciągu 14 dni powiadomi urząd pracy o zatrudnieniu takiej osoby.

Mówimy również o pierwszym polskim autobusie wodorowym. NesoBus to całkowicie nowy, wyprodukowany w Polsce miejski autobus wodorowy. Zasilany zielonym wodorem jest najbardziej ekologicznym autobusem dla mieszkańców miast i transportu miejskiego. Stworzyli go polscy
konstruktorzy i inżynierowie przy współpracy z partnerami z całego świata. Rozmawiamy o tym z Piotrem Woźnym, prezesem Zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin.

W kartce z kalendarza przypominamy o 75-tej rocznicy ukazania się w Rzymie, z inicjatywy legendarnego redaktora Jerzego Giedroycia, pierwszego numeru emigracyjnego pisma "Kultura"

Rok później jego redakcję przeniesiono do podparyskiego miasteczka - Maisons-Laffitte. Wydawcą "Kultury" był Instytut Literacki, założony w 1946 roku, również z inspiracji Giedroycia.

"Kultura" była ważnym pismem polskiej emigracji oraz jednym z cenionych miesięczników intelektualnych na świecie. W gronie założycielskim pisma znaleźli się - oprócz Jerzego Giedroycia - Gustaw Herling-Grudziński, Zofia i Zygmunt Hertzowie oraz Józef Czapski. Publikowali w nim między innymi - Józef Czapski, Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Jerzy Stempowski oraz Melchior Wańkowicz. Z biegiem czasu zaczęli wydawać również pisarze mieszkający w PRL, obłożeni zapisem cenzorskim.

Instytut Literacki, jedna z najbardziej znanych polskich instytucji wydawniczych na emigracji, powstał wiosną 1946 roku w Rzymie. Pieniądze na jego założenie pochodziły z funduszy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Zaciągnięty dług został szybko spłacony. Z czasem siedzibę wydawnictwa przeniesiono do Maisons-Laffitte pod Paryżem.

W programie także kolejna audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie", w której pokazujemy polskie zabytki na Kresach.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.