Redakcja Polska

Swiatłana Cichanouska z wizytą w Warszawie. Rozmowy o sytuacji na Białorusi

08.07.2022 12:34
Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Według prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej jednym z tematów rozmowy było też wsparcie dla wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej. 
Audio
  • W magazynie m.in. o szwedzkiej i fińskiej drodze do NATO, planach odbudowy Ukrainy i zaangażowaniu świata, Polakach w Odessie i polskim dziedzictwie na Kresach [posłuchaj]
Prezydent rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską m.in. o sytuacji na Białorusi
Prezydent rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską m.in. o sytuacji na BiałorusiTwitter @prezydentpl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o bliskiej perspektywie członkostwa w NATO Finlandii i Szwecji. - Razem ze Szwecją i Finlandią będziemy w Sojuszu silniejsi - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w kwaterze głównej w Brukseli, przy okazji podpisania protokołów akcesyjnych. 

- Podpisanie protokołów akcesyjnych uruchamia proces ratyfikacji w każdym z krajów członkowskich - powiedział Jens Stoltenberg przed podpisaniem protokołów przez ambasadorów państw Sojuszu.

W zeszłym tygodniu w czasie szczytu NATO sojusz podjął historyczną decyzję o zaproszeniu do organizacji sąsiadującej z Rosją Finlandii i Szwecji. Pomimo dojścia do porozumienia przez kraje sojusznicze, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzega, że Ankara wciąż może zablokować proces akcesyjny jeżeli dwa kraje kandydujące nie spełnią żądania Turcji dotyczącego ekstradycji lub deportacji osób podejrzewanych przez Turcję o terroryzm, w tym członków organizacji syryjskich Kurdów YPG/PYD.

W programie także relacja z wizyty w Warszawie Swiatłany Cichanouskiej, liderki białoruskiej opozycji, która spotkała się z polskimi politykami.

Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy wtorkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Według prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej jednym z tematów rozmowy było wsparcie dla wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej. Jak przekazała prezydencka kancelaria na Twitterze, prezydent rozmawiał z Cichanouską m.in. o sytuacji na Białorusi, wsparciu, jakiego władza tego kraju udziela Rosji w konflikcie z Ukrainą oraz o sprawie Polaków więzionych na Białorusi.

Swiatłana Cichanouska rozmawiała z także z premierem Mateuszem Morawieckim. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił po spotkaniu m.in. że ze strony liderów białoruskiej opozycji jest pełne wsparcie dla władz ukraińskich, które w tej chwili bronią się przed rosyjską inwazją.

Komentujemy też zgodę Parlamentu Europejskiego na uznanie gazu i atomu za "zielone" w transformacji energetycznej co jest kluczowe dla Polski. Uwzględnienie błękitnego paliwa i energii jądrowej jako paliw przejściowych w odchodzeniu od węgla toruje drogę do finansowania inwestycji w te źródła. O to m.in. zabiegała Polska.

Mówimy również o międzynarodowych spotkaniach poświęconych odbudowie Ukrainy i relacjonujemy lwowską uroczystość przekazaniu społeczeństwu ukraińskiemu 25. w pełni wyposażonych karetek. Otrzymały je zespoły ratownictwa ze wschodniej Ukrainy. Nowe pojazdy wyposażone są w nosze, sprzęt do ratowania życia i profesjonalne plecaki ratownicze.
Sprzęt, zakupiony ze środków Fundacji Solidarności Międzynarodowej, przekazał we Lwowie ukraińskim ratownikom wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

W magazynie przenosimy się również do Szwajcarii. Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu - poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Muzeum znalazło nową siedzibę w zakupionym właśnie przez państwo polskie kompleksie Schwanen.

Według danych Związku Polaków na Ukrainie w Odessie i jej okolicach było, w momencie rosyjskiej agresji na Ukrainę, około 2,5 tysiąca obywateli polskich lub polskiego pochodzenia. Ci, którzy chcieli i mogli uciec, już to zrobili. Wielu jednak zostało. Apelują o pomoc.

- Związek Polaków na Ukrainie, Oddział w Odessie, to jest najstarsza i największa organizacja polska na południu Ukrainy. W tym roku, w październiku, będziemy obchodzili 32. rocznicę powstania naszego oddziału. Jak tylko władze pozwoliły żeby mogły powstawać organizacje mniejszości narodowych, byliśmy pierwszymi, którzy założyli Związek Polaków w Odessie - mówi Swietłana Zajcewa - Wełykodna, prezes Związku Polaków na Ukrainie, Oddział w Odessie im. Adama Mickiewicza.

W programie także kolejny odcinek cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.