Redakcja Polska

Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali w Bratysławie o sytuacji na Ukrainie

16.10.2022 08:30
Wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny - te tematy omówili prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Andrzej Duda, Milosz Zeman, Katalin Nowak oraz Zuzana Czaputova spotkali się w Bratysławie. Polski prezydent powiedział, że solidarność krajów Grupy Wyszehradzkiej przejawiła się między innymi w pomocy uchodźcom. Potwierdził jednocześnie, ze kraje te stanowczo wspierają Ukrainę w walce z rosyjskim agresorem.  
Audio
  • W magazynie m.in. o spotkaniu prezydentów Grupy V 4 w Bratysławie, reakcji świata na bestialstwo Rosjan w Ukrainie i wystawie polskich ilustracji w Korei Południowej [posłuchaj]
W Bratysławie odbędzie się szczyt prezydentów V4
W Bratysławie odbędzie się szczyt prezydentów V4Fotophoto/ Shutterstock

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o spotkaniu prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Andrzej Duda, Milosz Zeman, Katalin Nowak oraz Zuzana Czaputova spotkali się w tym celu w Bratysławie.

Po spotkaniu przywódcy przedstawili wspólne stanowisko, że „rosyjskie ataki na cele cywilne na Ukrainie stanową bezprecedensowe naruszenie prawa międzynarodowego”.

Prezydent Andrzej Duda dodał, że wierzy, że wspólnota międzynarodowa będzie ściągała rosyjskich zbrodniarzy, że Ukraina przy wsparciu zachodu wyprze Rosjan, oraz że demokratyczny świat pozostanie zjednoczony wobec rosyjskich gróźb użycia broni jądrowej.

Z inicjatywy polskiego prezydenta zostało także przygotowane specjalne oświadczenie potępiające rosyjskie ataki na obiekty cywilne. Podpisali je nie tylko prezydenci krajów V4, ale też przywódcy m.in. Rumunii, Bułgarii, Litwy i Czarnogóry.

Państwa naszego regionu zaznaczyły w oświadczeniu, że „zbrodnie przeciwko ludzkości nie ulegają przedawnieniu i podlegają jurysdykcji sądów na całym świecie". Przywódcy zażądali od Rosji natychmiastowego zaprzestania ataków na cele cywilne, uznali też za niedopuszczalne groźby użycia broni jądrowej, wygłaszane przez przedstawicieli Rosji.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że solidarność krajów V4 wynika między innymi ze wspólnego doświadczenia rosyjskiego imperializmu w okresie komunizmu.

W audycji przedstawiamy także światowe reakcje na rosyjskie ataki na obiekty cywilne w Ukrainie.

Apel o podtrzymanie międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy oraz kolejne sankcje na Rosję. To główne postulaty protestu przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Relacjonujemy jej przebieg.

Przenosimy się także do Brukseli, gdzie w Parlamencie Europejskim, marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Ołeną Kondratiuk, otworzyła wystawę zdjęć "Ukrainka”, poświęconą losom ukraińskich kobiet w czasie wojny.

Z kolei w wileńskim ratuszu można oglądać wystawę Tytusa Brzozowskiego "12 miast". Instytut Polonika zaprezentował na niej miasta ważne dla Polski i Polaków. Wśród nich jest również Wilno. Kamil Zalewski rozmawia na ten temat z dyrektor Instytutu Polonika Dorotą Janiszewską-Jakubiak.

W Korei Południowej można obejrzeć największą dotychczas zagraniczną wystawę polskiej ilustracji dziecięcej, zatytułowaną "Mistrzowie Polskiej Ilustracji". Prezentowane na niej prace obejmują twórczość najważniejszych polskich ilustratorów ostatniego stulecia. Inicjatorem projektu jest Instytut Adama Mickiewicz, a partnerem Ambasada RP w Seulu. Z Ewą Hilczyńską i Małgorztą Miśkowiec z Instytutu Adama Mickiewicza rozmawiała Zuzanna Liszewska.

Przedstawiciel Polonii w polskim Sejmie? Jak Polonia może być reprezentowana w krajowej polityce? W magazynie przedstawiamy relację z posiedzenia Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, podczas której debatowano na ten temat.

W magazynie również kolejna audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.