Redakcja Polska

"Kierował się miłością do Kościoła". Świat pożegnał Benedykta XVI

08.01.2023 00:05
Około 50 tysięcy osób uczestniczyło w mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI pod przewodnictwem Franciszka na watykańskim placu Świętego Piotra. Mówił on o "mądrości, łagodności i oddaniu" swego poprzednika. Podkreślił, że był świadkiem Ewangelii. Była to pierwsza w historii msza, podczas której urzędujący papież pożegnał swego zmarłego emerytowanego poprzednika. 
Audio
  • W magazynie m.in. relacja z pogrzebu Benedykta XVI i rozmowy o jego spuściźnie; informacje o tym, że Polska oficjalnie zwróciła się do ONZ o współpracę i wsparcie przy ubieganiu się o odszkodowanie od Niemiec za zniszczenia II wojny światowej. Informujemy również, że rośnie potencjał polskiej armii [posłuchaj]
Pogrzeb papieża Benedykta XVI
Pogrzeb papieża Benedykta XVI PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Dziś w magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy pogrzeb papieża Benedykta XVI. Jako 265. papież w historii Kościoła katolickiego, stał na jego czele po śmierci Jana Pawła II, od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Był pierwszym biskupem rzymskim od XIII wieku, który dobrowolnie zrzekł się urzędu.

Podczas mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI obecnych było ponad 30 głów państw i szefów rządów - wśród nich prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Mszy przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego Giovanni Battista Re. Homilię wygłosił papież Franciszek: „Ojcze, w Twoje ręce powierzamy jego ducha. Benedykcie, wierny przyjacielu Chrystusa, niech Twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał Jego głos ostatecznie i na zawsze” - mówił.

Nabożeństwo współcelebrowało blisko 5 tysięcy duchownych. Po zakończeniu mszy w prywatnej ceremonii Benedykta XVI pogrzebano w Grotach Watykańskich w krypcie, w której do 2011 roku spoczywało ciało Jana Pawła II.

W rozmowie z o. Stanisławem Tasiemskim, watykanistą, publicystą Katolickiej Agencji Informacyjnej, podsumujemy dorobek papieża-seniora. Mówimy również o pielgrzymce papieża Benedykta XVI do Polski w roku 2006.

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że zwróci się do liderów ONZ o wsparcie działań dążących do uzyskania odszkodowań wojennych za szkody wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Jak dodał, skoro nie widać chęci ze strony Niemiec do współpracy, podejmujemy kolejne działania o charakterze międzynarodowym.  

Na konferencji prasowej wiceszef MSZ zapowiedział, że zwróci się do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ Csaby Korosiego, przewodniczącego Rady Praw Człowieka ONZ Vaclava Baleka oraz do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka Volkera Türka z prośbą o nawiązanie współpracy i wsparcia działań na rzecz uzyskania przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec za szkody wyrządzone Polsce w okresie II wojny światowej.

Informujemy również, że rośnie potencjał polskiej armii. Niemal 1,5 miliarda dolarów to to wartość kolejnego kontraktu podpisanego przez wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. W jego ramach do Polski dostarczonych ma być 116 czołgów Abrams wraz z wyposażeniem towarzyszącym.​

Nowe czołgi Abrams to "wzmocnienie wojska i silny element odstraszania agresora" - podkreślił  minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak. - Już w tym roku pierwsze egzemplarze trafią do Wojska Polskiego - zaznaczył.

- Zatwierdziłem dziś umowę na pozyskanie 116 czołgów Abrams. Czołgi trafią tu do Wesołej i wzmocnią Wojsko Polskie - powiedział w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Wzmacniamy Wojsko Polskie, wzmacniamy pancerną pięść wojska. To duże wzmocnienie wojska i silny element odstraszania agresora. Już w tym roku pierwsze egzemplarze trafią do Wojska Polskiego - podkreślił szef MON.

Podziękował też za współpracę rządowi Stanów Zjednoczonych. - Nasi czołgiści już szkolą się na czołgach Abrams w Polsce. Dziękuję za silną wojskową współpracę. Służy ona Polsce i całej wschodniej flance - przypomniał.

Naszym gościem jest prof. Ewa Thompson z Rice University w Houston. W 2015 roku otrzymała Nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za upowszechnianie kultury i literatury polskiej w świecie, zaś w 2020 roku została laureatką Nagrody Transatlantyk przyznawanej przez Instytut Książki.

W programie także audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.